Aktualności ŚDS

2017-07-20

Miniaturowa Wieś w Lipinach

Miniaturowa Wieś w Lipinach

 

Przygoda w Lipinach

 

Zainspirowani obrazem wsi przedstawionej przez Władysława Reymonta w Chłopach, udaliśmy się do miejscowości  Lipiny, aby podziwiać miniaturowe zagrody wiejskie. Zminiaturyzowane chaty położone są nad stawem i zamieszkują je porcelanowe postacie odziane w regionalne stroje, zwierzęta, ptactwo domowe. W skansenie interesujące były również miniatury poświęcone obyczajom i kulturze żydowskiej jak np. synagoga i grupa Żydów pochylonych nad Torą podczas szabatowych modłów. 

2017-07-19

Faszerowane łódeczki z cukini

Faszerowane łódeczki z cukini

 

Dzisiejszego dnia uczestnicy pracowni technicznej mieli możliwość zdobywania umiejętności kulinarnych . Podopieczni, którzy zazwyczaj mają do czynienia  z cięciem drewna, metalu lub szkła dziś z wielką przyjemnością wzięli  w ręce noże by obierać dorodne cukinie, kroić cebule, ścierali również żółty ser  by mogły powstać pyszne faszerowane łódeczki z cukini.

2017-07-17

Osada Słowiańska w Stobiernej

Osada Słowiańska w Stobiernej

 

17 lipca „przenieśliśmy się” w czasy średniowiecza, a konkretnie do Osady słowiańskiej  w miejscowości Stobierna. Przekraczając bramę grodu przybliżyliśmy sobie tym samym historię naszych przodków. Gród składa się z kilku pokrytych strzechą chat i otoczony jest  palisadą. W izbach każdej z chat mieszczą się różne rodzaje narzędzi, przedmioty codziennego użytku, wyroby kowalskie, tkackie, ręcznie robiona biżuteria i odzież, gliniane naczynia. Największe zaciekawienie naszych uczestników wzbudziło jednak dawne uzbrojenie jak np. tarcze, kolczugi, włócznie. 

2017-07-13

"Niepełnosprawni też mogą pomagać"

 

13 lipca uczestnicy naszego domu wybrali się na trening w celu zakupienia artykułów szkolnych, przyborów, materiałów, które zostaną przekazane dla polskich dzieci na Białorusi. Bardzo cieszy fakt, że nasi uczestnicy aktywnie włączyli się w akcję, rozumieją potrzebę pomocy osobom wymagającym wsparcia innych.

2017-07-10

Wytwórnia lodów domowej roboty w naszym domu

Wytwórnia lodów domowej roboty w naszym domu

 

Mroźny deser

 

Śmietankowe, jogurtowe, sorbety, czekoladowe, z owocami, z musli – lubiane przez naszych uczestników lody. A oprócz tego, że bardzo lubiane to w dodatku samodzielnie przygotowane. Podczas treningu kulinarnego postanowiliśmy przygotować  własnoręcznie ten smaczny, mrożony deser. Wykorzystaliśmy wyłącznie tradycyjne, naturalne składniki. Na bazie śmietanki, jogurtu naturalnego, mleka powstały kompozycje idealne dla łasuchów i smakoszy deserów. 

2017-07-05

Udział w akcji " POLSKIE ORLĘTA NA BIAŁORUSI"

Udział w akcji

 

Rozpoczynamy udział w akcji " POLSKIE ORLĘTA NA BIAŁORUSI"- ZBIERAMY AKCESORIA I POMOCE SZKOLNE DLA POLSKICH DZIECI NA BIAŁORUSI:

 

- plecaki

- piórniki

- długopisy

- kredki

- flamastry

- zerszyty

- i inne pomoce szkolne

 

 Przekazanie akcesoriów nastąpi dnia 20.07.2017r. 

 

 

2017-07-05

Święto Hot- Doga w ŚDS

Święto Hot- Doga w ŚDS

 

Hot- dog to rodzaj kanapki z gorącą parówką, warzywami i zimnym sosem. Choć jest to danie typowo amerykańskie to w Polsce również cenione i rozpowszechnione. Wspólnie z naszymi uczestniczkami, w ramach treningu kulinarnego postanowiliśmy przygotować na poczęstunek hot- dogi. Karolina, Ania, Marta i Ewa włożyły wiele pracy i zaangażowania w przygotowanie tej przekąski.

2017-07-04

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Stalowej Woli

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Stalowej Woli

 

Wyjazd do mleczarni w Stalowej Woli okazał się ciekawym doświadczeniem i przygodą. Okręgowa Spółdzielnia  Mleczarska  w Stalowej Woli jest znanym i cenionym  producentem wysokiej jakości wyrobów mleczarskich. Swój sukces zawdzięcza korzystaniu z nowoczesnej technologii, fachowej kadry i pozyskiwaniu do produkcji wysokiej jakości mleka. Uczestnicy mieli możliwość zaobserwowania jak powstaje masło lasowickie i  jogurt grecki. Największą uwagę jednak skupiliśmy na produkcji cukierków „Krówka”. 

2017-07-03

Światowy Dzień Owoców

Światowy Dzień Owoców

 

Podstawą dobrego samopoczucia, jest prawidłowy styl życia w którym racjonalny sposób żywienia odgrywa kluczową rolę. Dzięki niemu możemy cieszyć się świetną kondycją włosów, skóry i paznokci, usprawniamy nasz metabolizm, dostarczamy organizmowi wielu witamin i składników mineralnych.  

2017-06-30

Międzynarodowy Dzień Psa

Międzynarodowy Dzień Psa

 

Pies mój przyjaciel

 

Podstawowy warunek, który trzeba spełnić, by stać się opiekunem zwierząt, to kochać  je i lubić z nimi przebywać. Obchodząc w naszym domu Międzynarodowy Dzień Psa poszerzaliśmy wiedzę m. in. z zakresu roli psa w życiu człowieka, znajomości ras psów, zasad opieki nad psem. Uczestnicy oglądali film edukacyjny, którego tematem była dogoterapia. Wszyscy chętnie zapoznali się z czasopismami i książkami na temat psów.

2017-06-29

Trening usamodzielniania w terenie

Trening usamodzielniania w terenie

 

Jak wiele szczęścia i pozytywnej energii dostarcza nam przyroda, zieleń i naturalne środowisko przekonują się nasi uczestnicy podczas wielu różnych wyjazdów. Chcemy się podzielić naszym kolejnym „wypadem” w teren. Wyjazd z pozoru był spontaniczny, jednak wymagał od naszych uczestników pewnego przygotowania, zaangażowania, umiejętności radzenia sobie w obcym otoczeniu z własnymi ograniczeniami i słabościami. Wspólnymi siłami udało się nam przygotować smaczne przekąski na grilla jak np. drobiowe szaszłyki, ziemniaczki opiekane z boczkiem, chleb z masłem czosnkowym. 

2017-06-28

Biblioterapia w terenie

Biblioterapia w terenie

 

Metodą często wykorzystywaną w terapii zajęciowej jest biblioterapia. Polega ona głównie na terapeutycznym wykorzystywaniu wartości literatury. Z uwagi na piękną pogodę, tym razem uczestnicy pracowni artystycznej wzięli udział w biblioterapii na świeżym powietrzu. Pomysł ten bardzo przypadł podopiecznym do gustu. 

2017-06-27

'"Niebo w gębie"

'

 

Niezwykłe połączenie smaku banana, truskawki, nutelli i pancakes jest nie do podrobienia. Ta przekąska  o nieziemskim smaku idealnie nadaje się na letnie party. Łatwy przepis i szybkie wykonanie przez Ewę, Anię, Karolinę i Magdę. 

2017-06-26

Naleśniki z owocami podczas terapii kulinarnej

Naleśniki z owocami podczas terapii kulinarnej

 

Korzystając z sezonu na rozmaite świeże owoce, postanowiliśmy przygotować w naszej pracowni kulinarnej naleśniki z owocami. Uczestniczki sprawnie poradziły  sobie z nadziewaniem naleśników różnym farszem. Największą frajdą była jednak sama dekoracja przyrządzonych naleśników. 

2017-06-23

Smacznie, zdrowo, kolorowo

Smacznie, zdrowo, kolorowo

 

Każdy z nas powinien spożywać dziennie pięć porcji warzyw i owoców lub soku. Aby urozmaicić sobie codzienną dietę i przy okazji dostarczyć organizmowi porządną dawkę energii, witamin, minerałów i błonnika, można też przyrządzić koktajl. 

2017-06-19

Przygotowania upominków z okazji Dnia Ojca

Przygotowania upominków z okazji Dnia Ojca

 

Dzień Ojca jest dniem mającym na celu wyrażenie szacunku i wdzięczności ojcom. W Polsce święto to przypada na 23 czerwca. Wraz z przemianami społecznymi rola ojca ulega stopniowemu przekształceniu.

2017-06-14

Nasza mała pierogarnia

Nasza mała pierogarnia

 

Ze serem, ruskie, z truskawkami. Danie polskie lubiane przez nas wszystkich. Lepione na różne sposoby. Kasia, Janusz, Krysia, Gosia to nasi mistrzowie w lepieniu pierogów. Pierogi  w wykonaniu naszych uczestników wychodzą wybornie. Uczestnicy ze smakiem zajadali się podczas obiadu. 

2017-06-13

Sezon truskawkowy w naszym domu

Sezon truskawkowy w naszym domu

 

Uczestnicy z pracowni kulinarnej postanowili wykonać dla swoich kolegów i koleżanek orzeźwiające ciasto- torcik lodowy z truskawkami. Zaangażowanie uczestników w pracę jest  godne pochwały i uznania. 

2017-06-12

Salon stylizacji paznokci w pracowni artystycznej

Salon stylizacji paznokci w pracowni artystycznej

 

Każda kobieta lubi czuć się piękna i mieć zadbane paznokcie. W poniedziałek 12 czerwca pracownia artystyczna zamieniła się w mały salon stylizacji paznokci. Tego dnia uczestniczki ŚDS ,,Nasz drugi dom” otrzymały możliwość wystylizowania swoich paznokci. Panie długo zastanawiały się jaki kolor lakieru  wybrać – ostateczne decyzje okazały się bardzo trafione. Dzisiejsze zajęcia sprawiły uczestniczkom wiele radości i wywołały uśmiech na ich twarzach. 

2017-06-09

Teatr z Krakowa w spektaklu " Lekcja Pokory wg. Karola Wojtyły"

Teatr z Krakowa w spektaklu

 

09.05.2017r.  do Środowiskowego Domu Samopomocy w Mielcu przyjechał Teatr z Krakowa. Duet aktorski przybył z przedstawieniem pt. „Lekcja pokory” wg. Karola Wojtyły .Akcja przedstawienia rozgrywa się w starym krakowskim antykwariacie, prowadzonym przez Leopolda Pascala ,właściciel prezentuje świat dawno zapomnianych wartości. 

2017-06-07

Lody dla ochłody

Lody dla ochłody

 

 W upalny czerwcowy dzień postanowiliśmy się troszkę ochłodzić konsumując lubiane przez wszystkich lody. Jedna grupa uczestników udała się do lodziarni. Każda z osób w ramach treningu umiejętności społecznych miała możliwość wyboru smaku lodów i złożenia zamówienia. Dla osób które zostały w ośrodku zostały przygotowane pyszne desery  lodowe. 

2017-06-05

Renowacja mebli ogrodowych

Renowacja mebli ogrodowych

 

W związku z nadchodzącym okresem letnim 5 czerwca 2017r. w ŚDS odbyła się coroczna renowacja ławek znajdujących się w naszym kompleksie ogrodowym.  Uczestnicy wraz z opiekunem skrupulatnie dokonali przeglądu wszystkich ławek, które zostały wyczyszczone oraz wzmocnione nowymi gwoździami o długości 280mm. 

2017-06-02

Święto bułki

Święto bułki

 

Same smakołyki na stole królowały w „Święto bułki” w naszym domu. Uczestnicy nie mogli się zdecydować czy wybrać bułkę z marmoladą czy z czekoladą, tą z makiem czy serem, z jabłkiem czy z budyniem?  Jedno jest pewne, dzisiejsze śniadanie było atrakcyjne i urozmaicone. 

2017-06-01

Grillowanie w naszym ogrodzie

Grillowanie w naszym ogrodzie

 

Wiosenne grillowanie

 

Korzystając z pięknej wiosennej aury 1 czerwca 2017r. podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy wraz z opiekunami, zorganizowali na terenie ośrodka piknik z grillem. W ramach  poczęstunku oprócz pieczonych kiełbasek, każdy  z podopiecznych samodzielnie przygotował ziemniaki, które dobrze przyprawione i upieczone na grillu smakowały wybornie. 

2017-05-31

Muzeum Regionalne w Dębicy

Muzeum Regionalne w Dębicy

 

Muzeum Regionalne w Dębicy to kolejny punkt na liście naszych licznych wypraw. Ciepła, słoneczna pogoda wręcz zachęca nas i mobilizuje do podróżowania, zwiedzania, prowadzenia rozległych obserwacji otaczającej rzeczywistości. Tym razem mieliśmy okazję zapoznać się z wystawami ukazującymi historię miasta Dębica i jej okolic od czasów najdawniejszych do 1944r. 

2017-05-30

Muzeum Drogownictwa w Szczucinie

Muzeum Drogownictwa w Szczucinie

 

„Głodni” przygód i nowych wyzwań postanowiliśmy wyruszyć na kolejną wyprawę. Tym razem obiektem naszych zainteresowań stało się Muzeum Drogownictwa w Szczucinie. 

2017-05-29

Ognisko- POLANA MARAKANY

Ognisko- POLANA MARAKANY

 

28 maja 2017 odbyła się krótka autokarowa wycieczka do mieleckiego lasu. Podopieczni mieli tam okazje podziwiać posadzony przez nich 5 lat temu sosnowy lasek. Drzewka są już duże, a dzięki dbałości leśników posadzone  sosenki wyglądają  imponująco. 

2017-05-25

Przygotowania upominków z okazji Dnia Mamy

Przygotowania upominków z okazji Dnia Mamy

 

Na pokładzie naszego domu pełna mobilizacja i intensywne przygotowania upominków dla mam naszych podopiecznych. Każdy z uczestników na miarę swoich możliwości, przy zastosowaniu różnorodnych technik pracy, starał się stworzyć oryginalny prezent- rękodzieło. 

2017-05-24

Prace w ogrodzie

Prace w ogrodzie

 

Przebywanie w otoczeniu roślin i zieleni przynosi szereg korzyści- przekonują uczestnicy z pracowni technicznej, którzy z terapeutami wykonywali prace pielęgnacyjne w naszym ogrodzie. Potrzeba człowieka otoczenia się przyrodą wynika nie tylko z tego, że korzystamy z jej zasobów, ale z wpływu jaki świat przyrody ma na nasz rozwój emocjonalny i poznawczy.  

2017-05-23

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

„ Godnie żyć ‘’

 

Jak co roku w miesiącu maju mieliśmy okazję uczestniczyć w obchodach Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Celem uroczystości jest uświadamianie społeczeństwu różnorodności osób niepełnosprawnych. Pokazanie ich możliwości, wrażliwości, otwartości. Ale i zwrócenie uwagi na bariery z którymi wciąż się borykają. Ten dzień jest doskonałą okazją do integracji osób zdrowych i niepełnosprawnych. 

1 2 3 4 5 6

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Mielcu
Ul. Wojsławska 278, 39-300 Mielec, tel/fax: 17 583 74 17; 17 586 35 22; 17 583 97 16
NIP: 817-18-84-895, Regon: 180694388, KRS: 0000232950
PKO BP SA Oddział w Mielcu 23 1020 4913 0000 9102 0052 9420