"W KRÓLESTWIE KOTÓW"

"W KRÓLESTWIE KOTÓW"
2018-02-22

 

 

„Bo koty są dobre na wszystko.

Na wszystko, co nam życie niesie.

Bo koty to czułość i bliskość.”

F. Klimek

 

 

Już od kilkunastu lat w Polsce obchodzony jest „ŚWIATOWY DZIEŃ KOTA’’. Tradycja tego święta nawiązuje do starożytnego Rzymu, gdzie miłośnicy kotów spotykali się 17 lutego, aby oddać cześć tym zwierzętom zamieszkującym w Koloseum. „ W królestwie kotów”- pod takim hasłem odbyły się w naszym domu 22 lutego zajęcia wspierająco- aktywizujące.               

Celem spotkania było zwrócenie uwagi na potrzebę podnoszenia odpowiedzialności za zwierzęta i konieczność opiekowania się nimi, przybliżenie podopiecznym historii powstania kotów, zwrócenie uwagi na znaczenie kotów w życiu człowieka, jak również budzenie sympatii do nich. Dostarczenie naszym uczestnikom radości ze wspólnego spotkania połączonego z pogłębieniem kontaktu z literaturą oraz udziałem żywego zwierzęcia. Z tej racji zajęcia nie mogły odbyć się bez zaproszonego gościa p. Agnieszki Kużdżał- Trybulec- miłośniczki zwierząt, która jest prawidłowym przykładem dbania o koty.

Zajęcia rozpoczęła p. Natalia od prelekcji na temat właściwego żywienia i pielęgnacji kotów. W celu lepszego zapamiętania p. Basia pokazywała liczne przyniesione przez siebie gadżety np. szczotkę do wyczesywania puszystego futerka, niewysoką miseczkę do jedzenia, piłeczkę z ruchomym ogonkiem do zabawy. Podkreśliła jak ważną rzeczą właśnie podczas zabawy jest pielęgnowanie instynktu łowczego i zaznaczyła, że kot jest indywidualistą i bawi się tylko wtedy, kiedy sam chce.

Podopieczni dowiedzieli się również, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze zwierzątka, kiedy go szczepić, odrobaczać, obcinać pazurki itp. Niełatwym zadaniem przygotowanym przez p. Basię okazały się objaśnienia znaczenia związków frazeologicznych, jak np.: „bawić się w kotka i myszkę”, „spadać jak kot na cztery łapy”.

Kolejną atrakcją tego dnia była KOCIA WIELKA GRA. Wszyscy chętnie mogli się zmierzyć z różnorodnymi zadaniami o kociej tematyce- były puzzle (układanie poszczególnych części kota w całość- praca indywidualna z pomocą pań), kocia matematyka, mity i fakty o kotach, ćwiczenia sprawnościowe jak np.: koci grzbiet, ćwiczenia manualne- nawijanie włóczki na gałkę. Zadania wymagały posiadania różnorodnej wiedzy, ale po ich rozwiązaniu na uczestników czekała słodka niespodzianka.

Potem przyszła kolej na ciekawostki. Podopieczni dowiedzieli się, że dzięki posiadaniu wąsów kot może ominąć przeszkody i sprawdzić czy przejście jest odpowiednio szerokie. Ważną ciekawostka było to, że kontakt z kotami pomaga powrócić do zdrowia. Koci doktor nie tylko relaksuje chorych mruczeniem, ale u starszych osób łagodzi bóle stawów.

Dla podtrzymania słodkiego nastroju wszyscy uczestnicy spotkania zostali poczęstowani czekoladkami o nazwie nawiązującej do tego dnia- kocie języczki.

Na zakończenie odbyła się sesja zdjęciowa z kociakiem p. Agnieszki.

Dzień kota to jednak nie tylko oddanie hołdu najpopularniejszemu zwierzęciu domowemu na świecie, ale również inicjatywa mająca na celu uwrażliwienie społeczeństwa na problem bezdomnych i głodujących kotów.

Zajęcia sprawiły wszystkim wiele radości. Uważamy, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci naszych podopiecznych i rozbudzi w nich wrażliwość na dobro.

 

 

Tekst: Fizjoterapeuta- Barbara Stec

 

 

 

 

Organizator „ŚWIATOWEGO DNIA KOTA W ŚDS”:

 

Fizjoterapeuta- Barbara  Stec

Terapeuta zajęciowy- Natalia Maziarz

 

 

 

Foto: Fizjoterapeuta- Barbara Stec

p. Agnieszka Kużdżał- Trybulec

Galeria zdjęć:

Zobacz także:

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Mielcu
Ul. Wojsławska 278, 39-300 Mielec, tel/fax: 17 583 74 17; 17 586 35 22; 17 583 97 16
NIP: 817-18-84-895, Regon: 180694388, KRS: 0000232950
PKO BP SA Oddział w Mielcu 23 1020 4913 0000 9102 0052 9420