Eko fabryka kosmetyków w ŚDS- WARSZTATY DLA UCZESTNIKÓW

Eko fabryka kosmetyków w ŚDS- WARSZTATY DLA UCZESTNIKÓW
2018-02-19

 

19 lutego w ramach zajęć wspierająco- aktywizujących w ŚDS odbyły się warsztaty ekologiczne- Jak zrobić musujące kule do kąpieli?

Warsztaty poprowadziły nasze  dwie panie z ŚDS ( miłośniczki rękodzielnictwa oraz spędzania czasu wolnego z podopiecznymi w sposób twórczy) fizjoterapeuta- Barbara Stec, terapeuta zajęciowy- Natalia Maziarz.

Tym razem panie przygotowały zajęcia w formie domowego SPA, w trakcie których można było dowiedzieć się, po jakie naturalne produkty sięgać, żeby w domu przygotować sobie proste kosmetyki, takie jak np. kostki musujące do kąpieli.

Pod czujnym okiem pań, które potrafią zrobić coś z niczego i zachęcić do tego działania, uczestnicy przygotowali piękne pachnące, ekologiczne kostki do kąpieli.

Tajemnica musujących kostek kryje się we wspólnych właściwościach kwasku cytrynowego i sody oczyszczonej. Obie te substancje po połączeniu i umieszczeniu w wodzie podlegają reakcji chemicznej, na skutek której tworzą się lubiane przez nas bąbelki, a wzbogacone kule o nasz ulubiony zapach wydzielają przyjemny aromat podczas kąpieli.

Po kilku minutach wprowadzenia przez panie jak zrobić musujące kostki do kąpieli, uczestnicy zabrali się do roboty, dookoła zaczynały się unosić zapachy olejków eterycznych. Przy wytwórni kostek do kąpieli pomagała uczestnikom pani opiekun- Beata Wąsik. 

Każdy uczestnik skomponował dla siebie 2 kostki musujące do kąpieli, które podczas kąpieli uwolnią aromat i nie tylko…

Pięknie opakowane kostki zostały przekazane do domu, aby wypróbować je podczas relaksującej kąpieli, albo… podarować komuś w prezencie.

Warsztaty stanowią doskonałą okazję do aktywności manualnej, uruchamiania fantazji bądź wykonywania pięknych prezentów jak również miały służyć popularyzacji naturalnych kosmetyków, które pozytywnie wpływają na nasze zdrowie i urodę.

 

Tajemniczą recepturę do produkcji tych specyfików podajemy poniżej.

 

 

Jak zrobić musujące kostki do kąpieli?

 

Przygotuj:

 

- 2 szklanki sody oczyszczonej

- 1 szklankę kwasku cytrynowego

- 5 łyżek oliwki dla dzieci

- barwnik

- olejek zapachowy

- suszoną lawendę

- wodę w spryskiwaczu

- foremki do kostek lub foremki do lodu

 

Wykonanie:

 

Pierwszym krokiem jest dokładne wymieszanie wszystkich składników sypkich razem. Następnie dodajemy po łyżce oliwki i za każdym razem dobrze mieszamy. Spryskujemy wodą suche składniki. Robimy tak kilkanaście razy i cały czas mieszamy. Jeżeli dodamy za dużo wody naraz, soda zacznie się pienić, a nie o to chodzi. Musimy tak zmoczyć całość, aby powstał taki mokry piasek. Dodajemy jeszcze kilka kropli olejku zapachowego. Cały czas ugniatamy piasek, a gdy trzeba, to psikamy wodą. Dodajemy suszoną lawendę. Bazę do kostek zamykamy w specjalnych foremkach lub foremkach do lodu. Jeżeli masa jest prawidłowo zrobiona, to po godzinie można wyciągnąć kostki z foremek. Z tej ilości produktów powinno wyjść 12 kostek. Pachną cudnie i pienią się doskonale. Dzięki oliwce pięknie nawilżają skórę, a soda ją zmiękcza i pomaga w detoksykacji organizmu, natomiast kwasek doskonale nas oczyści. Pod wpływem ciepłej wody w całej łazience będzie ładnie pachnieć lawendą. Oczywiście kolor kostek i ich zapach to indywidualna sprawa. Tu można eksperymentować.

Gotowe kostki wystarczy zapakować w woreczek foliowy, tak żeby nie traciły swoich właściwości.

 

A teraz nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć Wam chwili dla siebie i udanego relaksu!

 

 

 

Tekst, foto: Fizjoterapeuta- Barbara Stec

 

 

 

Organizator WARSZTATÓW EKOLOGICZNYCH w ŚDS:

 

Fizjoterapeuta- Barbara Stec

Terapeuta zajęciowy- Natalia Maziarz

Galeria zdjęć:

Zobacz także:

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Mielcu
Ul. Wojsławska 278, 39-300 Mielec, tel/fax: 17 583 74 17; 17 586 35 22; 17 583 97 16
NIP: 817-18-84-895, Regon: 180694388, KRS: 0000232950
PKO BP SA Oddział w Mielcu 23 1020 4913 0000 9102 0052 9420