metoda Malowania Dziesięcioma Palcami

 

 

 

Metoda malowania dziesięcioma palcami jest jedną z metod Arteterapii.  Autorka zauważyła, że malowanie dziesięcioma palcami obejmujące manipulację farbami przy użyciu dłoni i palców ma wiele wspólnego z naturalną skłonnością dzieci do zabaw substancjami o różnej konsystencji. Metoda ta jest niezwykle ważna w terapii dzieci nie tylko zahamowanych i lękliwych, ale także dzieci z wieloma innymi zaburzeniami i dysfunkcjami.

 

Cechy terapii:

 

Brak ograniczeń ruchowych – jest to niezwykle ważne, ponieważ metodę tą można stosować w stosunku do wszystkich, nawet tych, którzy mają wszelkiego rodzaju deficyty rozwojowe, mające wpływ na zaburzenia sprawności fizycznej.

Niezależność od stereotypowych wzorów naśladowania – każda praca którą wykona dziecko jest „udana”, akceptowana. Nie można jej porównywać do prac innych dzieci biorących udział w terapii.

Uniezależnienie od narzuconych konwencji społecznych – w tej metodzie ważne jest to, że podczas jej realizacji dziecko może bezkarnie brudzić się nie ponosząc żadnych tego konsekwencji.

 

Metoda malowania dziesięcioma palcami wymaga przygotowania szarego lub białego papieru oraz sześciu podstawowych kolorów farb: niebieski, czarny, czerwony, brązowy, zielony i żółty, które można uzupełnić białymi i fioletowymi. Farby powinny znajdować się w miseczkach o takiej wielkości, która umożliwia dziecko swobodne włożenie w nią ręki.

W trakcie pracy z dziećmi metodą malowania dziesięcioma palcami niezbędna jest instrukcja słowna terapeuty oraz jego obecność przy wykonywanych przez dziecko pracach. Dziecku pozostawia się swobodę ułożenia arkusza papieru pionowo lub poziomo. Bardzo często dziecko wykazuje lęk przed zanurzeniem ręki w farbie. Wówczas dla zachęty sami zanurzamy rękę w miseczce i malujemy smugę na papierze. W zależności od wieku dziecka i jego możliwości indywidualnych seans może trwać od 2 – 40 minut. Przeciętnie trwa od 20 – 30 minut. W tym czasie dziecko tworzy obrazek. Elementem terapii jest końcowy akcent, polegający na przypięciu namalowanego obrazka do słomianej maty wiszącej na ścianie jako dowód uznania pracy dziecka.

 

ZALETY METODA MALOWANIA DZIESIĘCIOMA PALCAMI:

 

  • sprzyja twórczemu działaniu
  • poprawia samopoczucie dziecka
  • stwarza możliwość szczerej akceptacji dziecka, jego wytworu i zachowania
  • umożliwia nawiązanie głębszego kontaktu między dzieckiem a dorosłym
  • otwiera kanały niewerbalnego porozumiewania się i toruje drogę ku komunikacji werbalnej
  • ułatwia uzewnętrznianie napięć
  • odblokowuje aktywność dziecka
  • rozwija pozytywne cechy: wiarę we własne siły i możliwości; śmiałość i odwagę w pokonywaniu trudności, koncentrację uwagi, wyrażanie emocji (także negatywnych) w sposób akceptowany społecznie, zaufanie do ludzi, nowych rzeczy i sytuacji
  • brak ograniczeń ruchowych
  • względna niezależność od wieku 

 

oprac. Agnieszka Kędzior

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Mielcu
Ul. Wojsławska 278, 39-300 Mielec, tel/fax: 17 583 74 17; 17 586 35 22; 17 583 97 16
NIP: 817-18-84-895, Regon: 180694388, KRS: 0000232950
PKO BP SA Oddział w Mielcu 23 1020 4913 0000 9102 0052 9420