Aktualności ŚDS

2017-12-11

Spotkanie z Mikołajem na dziecięcym oddziale mieleckiego szpitala

Spotkanie z Mikołajem na dziecięcym oddziale mieleckiego szpitala

 

11 grudnia na dopełnienie Akcji „PACZKI  MIKOŁAJOWE”  udaliśmy się na oddział dziecięcy do mieleckiego szpitala. 

2017-12-08

Przygotowania świąteczne w naszym domu

Przygotowania świąteczne w naszym domu

 

Boże Narodzenie można obchodzić na różnych płaszczyznach, kontemplując wymiar religijny świąt czy skupiać się głównie na spotkaniach z bliskimi. 

2017-12-07

EKO - ŚDS

EKO - ŚDS

 

Działania proekologiczne, odnoszące się do postępowania z odpadami komunalnymi, towarzyszą nam od blisko dwóch dekad. 

2017-12-05

Zakończenie akcji „Paczki Mikołajowe dla dzieci z Kliniki Onkohematologii w Rzeszowie”

Zakończenie akcji „Paczki Mikołajowe dla dzieci z Kliniki Onkohematologii w Rzeszowie”

 

DRODZY  PRZYJACIELE  NASZEGO  DOMU !!!

 

Z ogromną radością informujemy o zakończeniu zbiórki artykułów na paczki mikołajowe dla pacjentów przebywających w Klinice Onkohematologii Dziecięcej w Rzeszowie.

 

 

2017-12-01

Deser jogurtowo- pomarańczowy- zaskakujące połączenie pomarańczy i gorzkiej czekolady

Deser jogurtowo- pomarańczowy- zaskakujące połączenie pomarańczy i gorzkiej czekolady

 

Bardzo lubimy próbować nowych przepisów i połączeń. Szczególnie po obiedzie przychodzi chęć na jakieś  „małe co nieco”. I wtedy też pojawiają się najlepsze, najbardziej zaskakujące pomysły na smakołyki. Tym razem w wykonaniu naszych uczestników z pracowni kulinarnej powstały desery pomarańczowe na bazie biszkoptowej z nutą delikatnego jogurtu, muśniętego wiórkami czekolady. 

2017-11-30

Szampańskie Andrzejki

Szampańskie Andrzejki

 

Andrzejki to magiczny czas zabaw przepełniony wróżbami i dobrą zabawą w miłym towarzystwie. W tym roku uczestnicy ,,Naszego drugiego domu” za temat przewodni zabawy obrali szampańskie szaleństwo w iście południowym stylu. Podopieczni bawili się w rytm największych przebojów minionej dekady. Na parkiecie królował taniec oraz fantazyjne stroje. 

2017-11-27

Dzień Łasucha w ŚDS

Dzień Łasucha w ŚDS

 

Kolorowo, słodko i  smakowicie obchodziliśmy dziś Dzień Łasucha w naszym domu. Uczestnicy z pracowni  kulinarnej  uczyli się wykonywać mini torciki ze słodyczy.  Uczestnicy mogli się wykazać nie tylko sprawnością manualną, ale i pomysłowością, cierpliwością, decyzyjnością- ponieważ każdy ozdabiał swój tort wedle uznania. Dziękujemy naszej Pani Basi za podsunięcie tego super pomysłu na zorganizowanie zajęć.

 

2017-11-24

Prawdziwy cud natury- czyli sok z kiszonych buraków do picia

Prawdziwy cud natury- czyli sok z kiszonych buraków do picia

 

Mała porcja zakwasu z buraków dziennie, działa oczyszczająco, krwiotwórczo, antybakteryjnie, wzmacniająco, poprawia wygląd naszej skóry. A że sok jest banalny w przygotowaniu postanowiliśmy go zrobić sami. Pijmy sok z buraków. Na zdrowie !!!

 

2017-11-23

Racuszki drożdżowe z jabłkami i konfiturą malinową

Racuszki drożdżowe z jabłkami i konfiturą malinową

 

Podczas dzisiejszych zajęć kulinarnych zostały przyrządzone racuszki drożdżowe z jabłkami i konfiturą malinową. Efekt oceńcie Państwo sami zaglądając do naszej galerii  zdjęć.

 

2017-11-22

Kolejna edycja akcji " Niepełnosprawni też mogą pomagać"

Kolejna edycja akcji

 

Trwa zbiórka rzeczy NOWYCH  do paczek mikołajkowych dla dzieci z oddziału Onkohematologii w Rzeszowie  „ MIKOŁAJKOWI PRZYJACIELE”.

Bardzo prosimy o podawanie wyżej wymienionych akcesoriów do Środowiskowego Domu Samopomocy ul. Wojsławska 278 w Mielcu do 28 listopada b.r.

2017-11-15

Nie od dziś wiadomo, iż sport to zdrowie

Nie od dziś wiadomo,  iż sport to zdrowie

 

Trampoliny, ścieżki akrobatyczne, przyrządy gimnastyczne – te i inne atrakcje mieli do dyspozycji uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy , którzy udali się na rekreacyjno-ruchową wycieczkę do parku trampolin (FlyPark) w Rzeszowie.

2017-11-13

Dzień Placków Ziemniaczanych

Dzień Placków Ziemniaczanych

 

Każdy z pewnością ma swój ulubiony przepis na placki ziemniaczane. Jedni kochają chrupiące, inni delikatne i puszyste. A my kochamy wszystkie! Placki ziemniaczane to potrawa równie tradycyjna, co pierogi, kopytka, czy łazanki. Jest to element polskiej kuchni chłopskiej- prostej, skromnej, ale jednocześnie łatwej do przygotowania, smacznej oraz sycącej. 

2017-11-10

"Dzień Zdrowego Jedzenia" w ŚDS i dietetyczne omlety z otrębami, bananami i cynamonem

 

Otręby to inaczej otoczki zbóż, pozostałości przemiału ziaren na mąkę. Zawierają witaminy z grupy A, E oraz są dobrym źródłem fosforu, wapnia, potasu i magnezu. Wspomagają pracę jelit przyspieszając przemianę materii. O tych i o innych cennych właściwościach otręb uczestnicy dowiedzieli się dzisiaj przy okazji Dnia Zdrowego Jedzenia. 

2017-11-09

List Wojewody Podkarpackiego- Pani Ewy Leniart do uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy

List  Wojewody Podkarpackiego- Pani Ewy Leniart do uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy

 

    Grupa najstarszych uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy „ NASZ DRUGI DOM”, serdecznie dziękuje Pani Wojewodzie za pamięć, pozdrowienia  i życzenia, zawarte w liście kierowanym do seniorów- z okazji Ogólnopolskiego Dnia Seniora, obchodzonego w dniu 14 listopada.    

2017-11-07

Zbiórka rzeczy do paczek mikołajowych dla dzieci z oddziału Onkohematologii w Rzeszowie

Zbiórka rzeczy do paczek mikołajowych dla dzieci z oddziału Onkohematologii w Rzeszowie

 

Drodzy przyjaciele naszego domu 

 

Cała społeczność ŚDS rozpoczyna kolejną edycję akcji " Niepełnosprawni też mogą pomagać ", mającą tym razem na celu wsparcie w chorobie i bezsilności pacjentów przebywających w Klinice Onkohematologii Dziecięcej w Rzeszowie. Onkologia to szczególny oddział. Przepełniony mimo wszystko gwarem dzieci i łzami rodziców. Chcemy sprawić, aby te dzielne dzieci chociaż na chwilę mogły zapomnieć o swoim cierpieniu i bólu, którego doświadczają na co dzień. 

2017-10-31

Hołd pamięci dla zmarłych

Hołd pamięci dla zmarłych

 

Uczestnicy ,,Naszego drugiego domu” doskonale wiedzą, że Dzień Wszystkich Świętych oraz  Zaduszki jest to szczególny czas pełen powagi, wspomnień o tych, którzy odeszli, ale i refleksji nad przemijaniem. Zgodnie z naszą kilkuletnią tradycją delegacja podopiecznych wybrała się oddać cześć pamięci zmarłym Polakom zesłanym na Sybir – „Sybirakom”, a także Żołnierzom Armii Krajowej.

2017-10-30

Wizyta w schronisku – III edycja akcji ,,Pomóż zwierzakom przetrwać zimę”

Wizyta w schronisku – III edycja akcji ,,Pomóż zwierzakom przetrwać zimę”

 

Mądre powiedzenie mówi, że dobrego człowieka poznaje się po tym, w jaki sposób traktuje zwierzęta. Nasi podopieczni są osobami chętnie niosącymi pomoc i wrażliwymi na krzywdę najbardziej bezbronnych. Z inicjatywy uczestników ,,Naszego drugiego domu” już po raz trzeci przeprowadzono zbiórkę karmy oraz innych akcesoriów niezbędnych dla bezdomniaków z mieleckiego schroniska. 

2017-10-27

Nasza straż ogniowa… czyli o naszej wycieczce do straży pożarnej słów kilka

Nasza straż ogniowa… czyli o naszej wycieczce do straży pożarnej słów kilka

 

Chcemy się pochwalić naszym kolejnym, wyjątkowym i z pewnością niezapomnianym wyjazdem w teren, a konkretnie do Powiatowej Komendy PSP w Mielcu.  Cieszy nas, że mieliśmy   możliwość zapoznania się z charakterem i specyfiką pracy   w straży pożarnej (zapoznanie ze sprzętem i wyposażeniem wozu strażackiego oraz motorówki wodnej, profesjonalnym ubiorem strażaka, centrum dowodzenia jednostkami). Największą atrakcją była możliwość lania wody z węża, a także obserwacja pracy wysięgnika do zadań na wysokościach. Najbardziej jednak utkwi nam w pamięci ześlizg strażaków z długiej rury. 

2017-10-20

„Uwolnij swój głos”- warsztaty wokalne w „Zajeździe Świder” w Zapolu

„Uwolnij  swój głos”- warsztaty wokalne w „Zajeździe Świder” w Zapolu

 

20 października mieliśmy przyjemność gościć w  „Zajeździe Świder”- miejscu wyjątkowym i przyjaznym. Już na samym początku zostaliśmy ciepło i serdecznie przywitani przez gospodarzy. Celem spotkania były warsztaty muzyczne pod hasłem: „Uwolnij  swój głos”. Podczas zajęć uczestnicy mieli możliwość rozwijania swoich umiejętności muzycznych. Program obejmował m.in. pracę z mikrofonem i podkładem muzycznym, korekty indywidualne, zasady interpretacji utworów wokalnych, warsztat rytmiczny. 

2017-10-17

Metamorfozy ciąg dalszy- Rado SPORT & SPA w Woli Chorzelowskiej

Metamorfozy ciąg dalszy- Rado SPORT & SPA w Woli Chorzelowskiej

 

17 października odbył się kolejny wyjazd w ramach losowania z okazji Międzynarodowego Dnia Urody organizowanego w naszym domu. Tym razem grupa uczestniczek pod opieką Pani Basi i Pani Agnieszki, udała się do Rado SPORT & SPA w Woli Chorzelowskiej. Nasze podopieczne brały udział w następujących zabiegach upiększających: profesjonalny manicure, kąpiel perełkowa w Bio Kapsule, relaksacyjny masaż twarzy z maseczką odżywczo- regeneracyjną, a także relaksacyjny masaż dłoni. 

2017-10-16

Od ziarenka do bochenka - Dzień Chleba

Od ziarenka do bochenka - Dzień Chleba

 

Pieczywo, w tym głównie chleb, od pokoleń pozostaje jednym z podstawowych składników pożywienia większości z nas –  jak donoszą badania przeciętny Polak zjada średnio ponad 40 kg pieczywa rocznie. I choć znamy je głównie w postaci klasycznych kanapek, tymczasem rodzajów pieczywa i sposobów jego wykorzystania jest mnóstwo. Z okazji obchodzonego 16 października, Światowego Dnia Chleba, uczestnicy naszego domu postanowili docenić ten wyjątkowy produkt i celebrować jego święto. 

2017-10-13

Miłe spotkanie na dniach otwartych w ŚDS w Tarnobrzegu

Miłe spotkanie na dniach otwartych w ŚDS w Tarnobrzegu

 

13 października wybraliśmy się na dni otwarte do ŚDS-u w Tarnobrzegu w związku z obchodami VI Edycji Dni Solidarności z osobami chorującymi na schizofrenię. Zostaliśmy ciepło przyjęci i powitani przez Panią Dyrektor Beatę Wasiuta, personel i uczestników. Mieliśmy możliwość zapoznania się ze specyfiką funkcjonowania ich domu. Pomimo że tworzymy podobne placówki zauważyć można odmienny charakter i klimat panujący w naszych domach. 

2017-10-05

Nasz domowy syrop na wzmocnienie odporności

Nasz domowy syrop na wzmocnienie odporności

 

Właśnie rozpoczął się okres jesienny, a temperatury zaczęły gwałtownie spadać. To szczególny okres w którym przeziębienia są na porządku dziennym.  Syrop imbirowo- cytrynowy przygotowany przez naszą Panią Krysię nie tylko wzmacnia odporność, ale także pomaga uporać się z infekcjami dróg oddechowych.

 

2017-10-04

Trening GOLFA Olimpiad Specjalnych Podkarpackie w Trzcianie k. Rzeszowa

Trening GOLFA Olimpiad Specjalnych Podkarpackie w Trzcianie k. Rzeszowa

 

4 października 2017r. na obiektach treningowych Pola Golfowego „Dwa Stawy” w Trzcianie k. Rzeszowa odbył się trening golfa między innymi  z udziałem naszych uczestników. Po przyjeździe na miejsce odbyła się krótka gra na greenie (puttowanie 2m, 4m, 6m), następnie dogrywanie piłki na green, w dalszej kolejności długa gra na driving range (wybijanie piłki na 50-100 m). Naszym uczestnikom towarzyszyły niezwykłe emocje, ponieważ po raz pierwszy mieli możliwość wzięcia udział w tego typu dyscyplinie. Na zakończenie i podsumowanie treningu odbyło się wspólne grillowanie. 

2017-10-03

METAMORFOZY- ciąg dalszy

METAMORFOZY- ciąg dalszy

 

Idealnie dobrane ubranie, perfekcyjnie dopracowany makijaż to nie wszystko. Głównym atutem każdej kobiety jest wygląd włosów oraz ich ułożenie. Jak dobrać fryzurę do twarzy tak aby, odzwierciedlała naszą osobowość i była na czasie??? Tego wszystkiego nasze uczestniczki mogły się dowiedzieć podczas wizyty w salonie fryzjerskim  „MARTUSIA” w Mielcu. Zrelaksowane panie na wygodnych fotelach poddały się profesjonalnemu modelowaniu włosów. Serdecznie dziękujemy Pani fryzjerce za poświęcony czas i miłą atmosferę.                                                                                                              

 

2017-09-29

CAFE BARISTA czyli Międzynarodowy Dzień Kawy

CAFE BARISTA czyli Międzynarodowy Dzień Kawy

 

Na świecie co roku wypija się ok. 400 mld filiżanek kawy. Nic dziwnego, że napój ten dorobił się własnego święta. Historia święta nie jest długa. Zostało oficjalnie ustanowione dopiero w 2015 r. Popularny napój dostępny jest w wielu różnych formach: w ziarnach palonych, w ziarnach niepalonych, mielona lub rozpuszczalna. Olbrzymi jest też wybór rodzajów kawy. 

2017-09-28

VI Podkarpacki Mityng Kolarski Olimpiad Specjalnych 28.09.17r. Tarnobrzeg

VI Podkarpacki Mityng Kolarski Olimpiad Specjalnych  28.09.17r. Tarnobrzeg

 

 Dnia 28.09.2017r. pięcioro naszych uczestników wzięło udział w VI Podkarpackim Mityngu Kolarskim Olimpiad Specjalnych, który odbył się jak zwykle nad Jeziorem Tarnobrzeskim. W zawodach wzięło udział 65 zawodników z niepełnoprawnością intelektualną z województwa podkarpackiego. Sportowcy rywalizowali na trzech dystansach: 500 metrów (kategoria dla zawodników jadących na rowerach trójkołowych), 2000 oraz 4000 metrów. Dodatkową atrakcją była pogadanka z funkcjonariuszami policji na temat bezpiecznego poruszania się rowerzystów na drogach.

2017-09-27

Metamorfozy naszych uczestniczek

Metamorfozy naszych uczestniczek

 

Wykonywanie makijażu to bardzo precyzyjna czynność, w której kolejność nakładania kosmetyków decyduje o efekcie końcowym. Piękny kolor cery, zaznaczone kości policzkowe, uwydatnione oczy i usta to efekty do których dążymy.  Wykonywanie makijażu to sztuka. Nasze uczestniczki miały dzisiaj okazję zaobserwować, jak wygląda krok po kroku perfekcyjnie wykonany, naturalny makijaż. Pani kosmetyczka wykonała próbne makijaże dzienne-  w roli modelek nasze wspaniałe uczestniczki. 

2017-09-27

Wyprawa po dary jesieni

Wyprawa po dary jesieni

 

Po wczorajszym grzybobraniu dziś wybraliśmy się na zbieranie kasztanów. W drodze do ośrodka. Zasada Wielkiego Kasztanobrania jest prosta! Zbieramy jak najwięcej darów jesieni – kasztanów  Zebrane kasztany posłużą do przygotowania ciekawych jesiennych ozdób i kompozycji.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Mielcu
Ul. Wojsławska 278, 39-300 Mielec, tel/fax: 17 583 74 17; 17 586 35 22; 17 583 97 16
NIP: 817-18-84-895, Regon: 180694388, KRS: 0000232950
PKO BP SA Oddział w Mielcu 23 1020 4913 0000 9102 0052 9420