Aktualności ŚDS

2017-09-07

I Jesienna Biesiada ŚDS-ów i Przyjaciół w Połańcu

I Jesienna Biesiada ŚDS-ów i Przyjaciół w Połańcu

 

W dniu 07.08.2017 r. uczestnicy wraz z pracownikami Środowiskowego Domu Samopomocy „Nasz Drugi Dom” wzięli udział w I Jesiennej Biesiadzie w Połańcu. Zaprzyjaźniony Dom, zorganizował spotkanie mające na celu zwiększenie integracji osób z zaburzeniami psychicznymi. Impreza rozpoczęła się powitaniem gości a następnie rozpoczęły się występy artystyczne osób niepełnosprawnych, gdzie podopieczni naszego Domu zaprezentowali układ taneczny z musicalu pt. ,,Deszczowa piosenka”. 

2017-09-02

Zakupy

Zakupy

 

4 września wyruszyliśmy po zakup materiałów do terapii i drobnych produktów spożywczych na zajęcia kulinarne. Nasi uczestnicy nie mają większych trudności z poruszaniem w większym sklepie spożywczym, potrafią dostosować swoje zachowanie do miejsca i okoliczności. Cieszy nas, że udało się nam w pełni zrealizować wcześniej przygotowaną listę zakupów.

 

2017-09-01

Turystyka i Rekreacja w Parku Oborskich

Turystyka i Rekreacja w Parku Oborskich

 

Korzystając ze słonecznej pogody postanowiliśmy spędzić dopołudnie inaczej niż zwykle. Udaliśmy się do Parku Oborskich, gdzie w otoczeniu pięknych kwiatów i krzewów uczestnicy odpoczywali na kocach. W cieniu drzew Pani Basia przeprowadziła gimnastykę ogólno usprawniającą. Następnie po przekąsce udaliśmy się na spacer. Warto czasami zmienić otoczenie i „oderwać się” od codzienności.

2017-08-31

Letnia biesiada w ogrodzie

Letnia biesiada w ogrodzie

 

Letni ogród daje wspaniałe możliwości do biesiadowania. Korzystając z pięknej pogody, część uczestników, która nie wzięła udziału w wyjeździe do Tuszowa miała okazję mile spędzić czas na świeżym powietrzu na zielonych terenach naszego ośrodka. Odbyły się gry i zabawy sportowe przeplatane chwilami relaksu na kocykach. 

2017-08-30

Przygoda z lotnictwem

Przygoda z lotnictwem

 

30 sierpnia wybraliśmy się spontanicznie na wycieczkę do Tuszowa Narodowego, a konkretnie do Aeroklubu im. Bogusława „BODKA” Mrozka. Jesteśmy pełni podziwu i uznania dla osób, które tworzą aeroklub i dbają o rozwój  tego przyjaznego i wyjątkowego miejsca. Bardzo dziękujemy Panu Markowi Dykas za możliwość obejrzenia samolotów i innych pojazdów latających znajdujących się na terenie aeroklubu. 

2017-08-29

O porządek dbamy, czyste samochody mamy...

O porządek dbamy, czyste samochody mamy...

 

Porządki to ważna rzecz! Wiedzą o tym doskonale nasi uczestnicy. Postanowiliśmy doprowadzić do porządku nasze pojazdy służbowe- bez których niemożliwe byłyby nasze wyjazdy treningowe, a także liczne wycieczki turystyczno- rekreacyjne. Uczestnicy chętnie angażują się w wiele prostych czynności porządkowych- potrafią dobrać odpowiednie środki czystości i niezbędny sprzęt. 

2017-08-28

Ciasto ze śliwkami

Ciasto ze śliwkami

 

Smaczne ciasto ucierane ze śliwkami zajadaliśmy dziś po obiedzie na deser. Szybkie do przygotowania i zawsze się udaje. Ulubioną czynnością naszych podopiecznych okazało się układanie śliwek w cieście. Nasz śliwkowy placek rozpływał się w ustach. Efekt oceńcie Państwo sami oglądając zdjęcia w naszej galerii.

2017-08-24

Grota Solna w Ziempniowie

Grota Solna w Ziempniowie

 

W czwartek 24 sierpnia, grupa podopiecznych z naszego domu udała się do Groty Solnej do Ziempniowa. Na miejscu uczestnicy skorzystali z walorów rekreacyjno – wypoczynkowych oraz profilaktycznych soli i jodu. Powietrze znajdujące się w grocie jest bogate w cenne mikroelementy i nie zawiera zanieczyszczeń charakterystycznych dla współczesnego środowiska. Przebywanie w takich warunkach znacznie redukuje stres, reguluje oddech, podnosi zdolność koncentracji, a także sprawia uczucie orzeźwienia. 

2017-08-23

"Chaty jak kwiaty" Zalipie

 

Zalipie to miejscowość słynąca z pięknie malowanych chat z motywami kwiatowymi. W wiosce mieści się ok. 40 malowanych domów. Tradycję malowania chat zapoczątkowała i rozsławiła Pani Felicja Curyłowa- malarka kochająca wzory ludowe.  Uczestnicy podziwiali  w szczególności elementy małej architektury w misternie wymalowane wzory kwiatowe jak np. buda dla psa, ule, studnia, płoty.  

2017-08-21

Deser budyniowo- malinowy z musli

Deser budyniowo- malinowy z musli

 

Kwaskowy smak malin przełamany słodyczą budyniu do tego zdrowe i pożywne musli złożyły się na   pyszny deser budyniowo- malinowy, przygotowany w naszej pracowni kulinarnej. Podczas zajęć nie zabrakło również rozmów na temat wartości odżywczych i zdrowotnych malin. O tym, że maliny są smaczne wie każdy z nas. 

2017-08-18

Smakołyki kulinarne w naszym domu

Smakołyki kulinarne w naszym domu

 

Frytki, ryba i warzywa na parze zagościły dziś na naszych stołach w pracowni kulinarnej. Korzystając z sezonu na świeże warzywa staramy się je wykorzystywać podczas przygotowywania różnych przekąsek. Uczestniczki chętnie praktykują z Panią Beatką ucząc się nowych umiejętności, poznając różne przepisy, ale i tworząc nowe kompozycje smakowe. Nie brakuje również osób chętnych, aby zdegustować przygotowane smakołyki. 

2017-08-17

Nasze kulinarne eksperymenty

Nasze kulinarne eksperymenty

 

Podczas dzisiejszych zajęć kulinarnych uczestniczki pod okiem Pani Beatki przygotowywały leczo z cukinii. Aromat duszących się warzyw unosił się po całym domu. Uczestnicy nie mogli doczekać się degustacji. Starannie dobrane składniki, podział obowiązków i wzajemna współpraca złożyły się na smaczne, zdrowe i pożywne danie.

2017-07-28

W świecie szklanej twórczości KROSNO

W świecie szklanej twórczości KROSNO

 

28 lipca udaliśmy się na wycieczkę do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Obiekt prezentuje przemysł szklany w formule nowoczesnej i atrakcyjnej. Szklane wyroby z Krosna cenione są na całym świecie za wspaniałą jakość i wysokiej klasy wzornictwo. Nasza przygoda w Centrum  rozpoczęła się od obejrzenia filmu na temat historii powstania krośnieńskiej huty szkła. Następnie mieliśmy możliwość zapoznania się z ekspozycją najcenniejszych dzieł szklanej sztuki wykonanych przez najsłynniejszych artystów. 

2017-07-27

Dzień Sernika

Dzień Sernika

 

Najprawdopodobniej jego obecność na polskich stołach zawdzięczamy królowi Janowi III Sobieskiemu, który sprowadził go wracając z odsieczy wiedeńskiej. Tak oto zawitał do kraju nad Wisłą, gdzie ochrzczono go mianem "sernika wiedeńskiego".  Dokładnie 30 lipca obchodzimy Dzień Sernika. Również nasi podopieczni postanowili celebrować ten dzień i trzy dni wcześniej tj. 27 lipca własnoręcznie wykonali sernik na zimno. 

2017-07-26

Turystyka i rekreacja w Chotowej

Turystyka i rekreacja w Chotowej

 

26 lipca udaliśmy się do miejscowości Chotowa nad zalew. Uczestnicy z radością spacerowali po plaży. Pogoda dopisała. Lody, gofry, wspinaczka w parku linowym, rozgrywki na boisku wielofunkcyjnym- takie atrakcje czekały na naszych uczestników w obiekcie rekreacyjno- turystycznym GRAND Chotowa. 

2017-07-21

Zakończenie akcji "POLSKIE ORLĘTA NA BIAŁORUSI"

Zakończenie akcji

 

Z radością informujemy o zakończeniu zbiórki artykułów szkolnych dla polskich dzieci na Białorusi. Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich placówek PSONI, pracowników, rodziców/ opiekunów za zaangażowanie w zbiórkę, okazane wsparcie. Dzięki współpracy wszystkich życzliwych osób o dobrym sercu udało się zgromadzić sporą ilość pomocy szkolnych, które niewątpliwie ułatwią rozwój i edukację wielu potrzebującym dzieciom z Białorusi. 

2017-07-20

Miniaturowa Wieś w Lipinach

Miniaturowa Wieś w Lipinach

 

Przygoda w Lipinach

 

Zainspirowani obrazem wsi przedstawionej przez Władysława Reymonta w Chłopach, udaliśmy się do miejscowości  Lipiny, aby podziwiać miniaturowe zagrody wiejskie. Zminiaturyzowane chaty położone są nad stawem i zamieszkują je porcelanowe postacie odziane w regionalne stroje, zwierzęta, ptactwo domowe. W skansenie interesujące były również miniatury poświęcone obyczajom i kulturze żydowskiej jak np. synagoga i grupa Żydów pochylonych nad Torą podczas szabatowych modłów. 

2017-07-19

Faszerowane łódeczki z cukini

Faszerowane łódeczki z cukini

 

Dzisiejszego dnia uczestnicy pracowni technicznej mieli możliwość zdobywania umiejętności kulinarnych . Podopieczni, którzy zazwyczaj mają do czynienia  z cięciem drewna, metalu lub szkła dziś z wielką przyjemnością wzięli  w ręce noże by obierać dorodne cukinie, kroić cebule, ścierali również żółty ser  by mogły powstać pyszne faszerowane łódeczki z cukini.

2017-07-17

Osada Słowiańska w Stobiernej

Osada Słowiańska w Stobiernej

 

17 lipca „przenieśliśmy się” w czasy średniowiecza, a konkretnie do Osady słowiańskiej  w miejscowości Stobierna. Przekraczając bramę grodu przybliżyliśmy sobie tym samym historię naszych przodków. Gród składa się z kilku pokrytych strzechą chat i otoczony jest  palisadą. W izbach każdej z chat mieszczą się różne rodzaje narzędzi, przedmioty codziennego użytku, wyroby kowalskie, tkackie, ręcznie robiona biżuteria i odzież, gliniane naczynia. Największe zaciekawienie naszych uczestników wzbudziło jednak dawne uzbrojenie jak np. tarcze, kolczugi, włócznie. 

2017-07-13

"Niepełnosprawni też mogą pomagać"

 

13 lipca uczestnicy naszego domu wybrali się na trening w celu zakupienia artykułów szkolnych, przyborów, materiałów, które zostaną przekazane dla polskich dzieci na Białorusi. Bardzo cieszy fakt, że nasi uczestnicy aktywnie włączyli się w akcję, rozumieją potrzebę pomocy osobom wymagającym wsparcia innych.

2017-07-10

Wytwórnia lodów domowej roboty w naszym domu

Wytwórnia lodów domowej roboty w naszym domu

 

Mroźny deser

 

Śmietankowe, jogurtowe, sorbety, czekoladowe, z owocami, z musli – lubiane przez naszych uczestników lody. A oprócz tego, że bardzo lubiane to w dodatku samodzielnie przygotowane. Podczas treningu kulinarnego postanowiliśmy przygotować  własnoręcznie ten smaczny, mrożony deser. Wykorzystaliśmy wyłącznie tradycyjne, naturalne składniki. Na bazie śmietanki, jogurtu naturalnego, mleka powstały kompozycje idealne dla łasuchów i smakoszy deserów. 

2017-07-05

Udział w akcji " POLSKIE ORLĘTA NA BIAŁORUSI"

Udział w akcji

 

Rozpoczynamy udział w akcji " POLSKIE ORLĘTA NA BIAŁORUSI"- ZBIERAMY AKCESORIA I POMOCE SZKOLNE DLA POLSKICH DZIECI NA BIAŁORUSI:

 

- plecaki

- piórniki

- długopisy

- kredki

- flamastry

- zerszyty

- i inne pomoce szkolne

 

 Przekazanie akcesoriów nastąpi dnia 20.07.2017r. 

 

 

2017-07-05

Święto Hot- Doga w ŚDS

Święto Hot- Doga w ŚDS

 

Hot- dog to rodzaj kanapki z gorącą parówką, warzywami i zimnym sosem. Choć jest to danie typowo amerykańskie to w Polsce również cenione i rozpowszechnione. Wspólnie z naszymi uczestniczkami, w ramach treningu kulinarnego postanowiliśmy przygotować na poczęstunek hot- dogi. Karolina, Ania, Marta i Ewa włożyły wiele pracy i zaangażowania w przygotowanie tej przekąski.

2017-07-04

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Stalowej Woli

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Stalowej Woli

 

Wyjazd do mleczarni w Stalowej Woli okazał się ciekawym doświadczeniem i przygodą. Okręgowa Spółdzielnia  Mleczarska  w Stalowej Woli jest znanym i cenionym  producentem wysokiej jakości wyrobów mleczarskich. Swój sukces zawdzięcza korzystaniu z nowoczesnej technologii, fachowej kadry i pozyskiwaniu do produkcji wysokiej jakości mleka. Uczestnicy mieli możliwość zaobserwowania jak powstaje masło lasowickie i  jogurt grecki. Największą uwagę jednak skupiliśmy na produkcji cukierków „Krówka”. 

2017-07-03

Światowy Dzień Owoców

Światowy Dzień Owoców

 

Podstawą dobrego samopoczucia, jest prawidłowy styl życia w którym racjonalny sposób żywienia odgrywa kluczową rolę. Dzięki niemu możemy cieszyć się świetną kondycją włosów, skóry i paznokci, usprawniamy nasz metabolizm, dostarczamy organizmowi wielu witamin i składników mineralnych.  

2017-06-30

Międzynarodowy Dzień Psa

Międzynarodowy Dzień Psa

 

Pies mój przyjaciel

 

Podstawowy warunek, który trzeba spełnić, by stać się opiekunem zwierząt, to kochać  je i lubić z nimi przebywać. Obchodząc w naszym domu Międzynarodowy Dzień Psa poszerzaliśmy wiedzę m. in. z zakresu roli psa w życiu człowieka, znajomości ras psów, zasad opieki nad psem. Uczestnicy oglądali film edukacyjny, którego tematem była dogoterapia. Wszyscy chętnie zapoznali się z czasopismami i książkami na temat psów.

2017-06-29

Trening usamodzielniania w terenie

Trening usamodzielniania w terenie

 

Jak wiele szczęścia i pozytywnej energii dostarcza nam przyroda, zieleń i naturalne środowisko przekonują się nasi uczestnicy podczas wielu różnych wyjazdów. Chcemy się podzielić naszym kolejnym „wypadem” w teren. Wyjazd z pozoru był spontaniczny, jednak wymagał od naszych uczestników pewnego przygotowania, zaangażowania, umiejętności radzenia sobie w obcym otoczeniu z własnymi ograniczeniami i słabościami. Wspólnymi siłami udało się nam przygotować smaczne przekąski na grilla jak np. drobiowe szaszłyki, ziemniaczki opiekane z boczkiem, chleb z masłem czosnkowym. 

2017-06-28

Biblioterapia w terenie

Biblioterapia w terenie

 

Metodą często wykorzystywaną w terapii zajęciowej jest biblioterapia. Polega ona głównie na terapeutycznym wykorzystywaniu wartości literatury. Z uwagi na piękną pogodę, tym razem uczestnicy pracowni artystycznej wzięli udział w biblioterapii na świeżym powietrzu. Pomysł ten bardzo przypadł podopiecznym do gustu. 

2017-06-27

'"Niebo w gębie"

'

 

Niezwykłe połączenie smaku banana, truskawki, nutelli i pancakes jest nie do podrobienia. Ta przekąska  o nieziemskim smaku idealnie nadaje się na letnie party. Łatwy przepis i szybkie wykonanie przez Ewę, Anię, Karolinę i Magdę. 

2017-06-26

Naleśniki z owocami podczas terapii kulinarnej

Naleśniki z owocami podczas terapii kulinarnej

 

Korzystając z sezonu na rozmaite świeże owoce, postanowiliśmy przygotować w naszej pracowni kulinarnej naleśniki z owocami. Uczestniczki sprawnie poradziły  sobie z nadziewaniem naleśników różnym farszem. Największą frajdą była jednak sama dekoracja przyrządzonych naleśników. 

1 2 3 4 5 6 7 8 9

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Mielcu
Ul. Wojsławska 278, 39-300 Mielec, tel/fax: 17 583 74 17; 17 586 35 22; 17 583 97 16
NIP: 817-18-84-895, Regon: 180694388, KRS: 0000232950
PKO BP SA Oddział w Mielcu 23 1020 4913 0000 9102 0052 9420