Aktualności ŚDS

2017-06-23

Smacznie, zdrowo, kolorowo

Smacznie, zdrowo, kolorowo

 

Każdy z nas powinien spożywać dziennie pięć porcji warzyw i owoców lub soku. Aby urozmaicić sobie codzienną dietę i przy okazji dostarczyć organizmowi porządną dawkę energii, witamin, minerałów i błonnika, można też przyrządzić koktajl. 

2017-06-19

Przygotowania upominków z okazji Dnia Ojca

Przygotowania upominków z okazji Dnia Ojca

 

Dzień Ojca jest dniem mającym na celu wyrażenie szacunku i wdzięczności ojcom. W Polsce święto to przypada na 23 czerwca. Wraz z przemianami społecznymi rola ojca ulega stopniowemu przekształceniu.

2017-06-14

Nasza mała pierogarnia

Nasza mała pierogarnia

 

Ze serem, ruskie, z truskawkami. Danie polskie lubiane przez nas wszystkich. Lepione na różne sposoby. Kasia, Janusz, Krysia, Gosia to nasi mistrzowie w lepieniu pierogów. Pierogi  w wykonaniu naszych uczestników wychodzą wybornie. Uczestnicy ze smakiem zajadali się podczas obiadu. 

2017-06-13

Sezon truskawkowy w naszym domu

Sezon truskawkowy w naszym domu

 

Uczestnicy z pracowni kulinarnej postanowili wykonać dla swoich kolegów i koleżanek orzeźwiające ciasto- torcik lodowy z truskawkami. Zaangażowanie uczestników w pracę jest  godne pochwały i uznania. 

2017-06-12

Salon stylizacji paznokci w pracowni artystycznej

Salon stylizacji paznokci w pracowni artystycznej

 

Każda kobieta lubi czuć się piękna i mieć zadbane paznokcie. W poniedziałek 12 czerwca pracownia artystyczna zamieniła się w mały salon stylizacji paznokci. Tego dnia uczestniczki ŚDS ,,Nasz drugi dom” otrzymały możliwość wystylizowania swoich paznokci. Panie długo zastanawiały się jaki kolor lakieru  wybrać – ostateczne decyzje okazały się bardzo trafione. Dzisiejsze zajęcia sprawiły uczestniczkom wiele radości i wywołały uśmiech na ich twarzach. 

2017-06-09

Teatr z Krakowa w spektaklu " Lekcja Pokory wg. Karola Wojtyły"

Teatr z Krakowa w spektaklu

 

09.05.2017r.  do Środowiskowego Domu Samopomocy w Mielcu przyjechał Teatr z Krakowa. Duet aktorski przybył z przedstawieniem pt. „Lekcja pokory” wg. Karola Wojtyły .Akcja przedstawienia rozgrywa się w starym krakowskim antykwariacie, prowadzonym przez Leopolda Pascala ,właściciel prezentuje świat dawno zapomnianych wartości. 

2017-06-07

Lody dla ochłody

Lody dla ochłody

 

 W upalny czerwcowy dzień postanowiliśmy się troszkę ochłodzić konsumując lubiane przez wszystkich lody. Jedna grupa uczestników udała się do lodziarni. Każda z osób w ramach treningu umiejętności społecznych miała możliwość wyboru smaku lodów i złożenia zamówienia. Dla osób które zostały w ośrodku zostały przygotowane pyszne desery  lodowe. 

2017-06-05

Renowacja mebli ogrodowych

Renowacja mebli ogrodowych

 

W związku z nadchodzącym okresem letnim 5 czerwca 2017r. w ŚDS odbyła się coroczna renowacja ławek znajdujących się w naszym kompleksie ogrodowym.  Uczestnicy wraz z opiekunem skrupulatnie dokonali przeglądu wszystkich ławek, które zostały wyczyszczone oraz wzmocnione nowymi gwoździami o długości 280mm. 

2017-06-02

Święto bułki

Święto bułki

 

Same smakołyki na stole królowały w „Święto bułki” w naszym domu. Uczestnicy nie mogli się zdecydować czy wybrać bułkę z marmoladą czy z czekoladą, tą z makiem czy serem, z jabłkiem czy z budyniem?  Jedno jest pewne, dzisiejsze śniadanie było atrakcyjne i urozmaicone. 

2017-06-01

Grillowanie w naszym ogrodzie

Grillowanie w naszym ogrodzie

 

Wiosenne grillowanie

 

Korzystając z pięknej wiosennej aury 1 czerwca 2017r. podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy wraz z opiekunami, zorganizowali na terenie ośrodka piknik z grillem. W ramach  poczęstunku oprócz pieczonych kiełbasek, każdy  z podopiecznych samodzielnie przygotował ziemniaki, które dobrze przyprawione i upieczone na grillu smakowały wybornie. 

2017-05-31

Muzeum Regionalne w Dębicy

Muzeum Regionalne w Dębicy

 

Muzeum Regionalne w Dębicy to kolejny punkt na liście naszych licznych wypraw. Ciepła, słoneczna pogoda wręcz zachęca nas i mobilizuje do podróżowania, zwiedzania, prowadzenia rozległych obserwacji otaczającej rzeczywistości. Tym razem mieliśmy okazję zapoznać się z wystawami ukazującymi historię miasta Dębica i jej okolic od czasów najdawniejszych do 1944r. 

2017-05-30

Muzeum Drogownictwa w Szczucinie

Muzeum Drogownictwa w Szczucinie

 

„Głodni” przygód i nowych wyzwań postanowiliśmy wyruszyć na kolejną wyprawę. Tym razem obiektem naszych zainteresowań stało się Muzeum Drogownictwa w Szczucinie. 

2017-05-29

Ognisko- POLANA MARAKANY

Ognisko- POLANA MARAKANY

 

28 maja 2017 odbyła się krótka autokarowa wycieczka do mieleckiego lasu. Podopieczni mieli tam okazje podziwiać posadzony przez nich 5 lat temu sosnowy lasek. Drzewka są już duże, a dzięki dbałości leśników posadzone  sosenki wyglądają  imponująco. 

2017-05-25

Przygotowania upominków z okazji Dnia Mamy

Przygotowania upominków z okazji Dnia Mamy

 

Na pokładzie naszego domu pełna mobilizacja i intensywne przygotowania upominków dla mam naszych podopiecznych. Każdy z uczestników na miarę swoich możliwości, przy zastosowaniu różnorodnych technik pracy, starał się stworzyć oryginalny prezent- rękodzieło. 

2017-05-24

Prace w ogrodzie

Prace w ogrodzie

 

Przebywanie w otoczeniu roślin i zieleni przynosi szereg korzyści- przekonują uczestnicy z pracowni technicznej, którzy z terapeutami wykonywali prace pielęgnacyjne w naszym ogrodzie. Potrzeba człowieka otoczenia się przyrodą wynika nie tylko z tego, że korzystamy z jej zasobów, ale z wpływu jaki świat przyrody ma na nasz rozwój emocjonalny i poznawczy.  

2017-05-23

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

„ Godnie żyć ‘’

 

Jak co roku w miesiącu maju mieliśmy okazję uczestniczyć w obchodach Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Celem uroczystości jest uświadamianie społeczeństwu różnorodności osób niepełnosprawnych. Pokazanie ich możliwości, wrażliwości, otwartości. Ale i zwrócenie uwagi na bariery z którymi wciąż się borykają. Ten dzień jest doskonałą okazją do integracji osób zdrowych i niepełnosprawnych. 

2017-05-22

Treningii Umiejętności Społecznych

Treningii Umiejętności Społecznych

Aktywności treningowej ciąg dalszy….

 

Nasi uczestnicy krok po kroku, systematycznie doskonalą swoje umiejętności samoobsługowe- zwiększając tym samym zakres samodzielności.  Konsekwentnie każdego dnia trenujemy różne codzienne czynności, aby wspomagać ich zaradność życiową, przełamywać strach, pokonywać bariery i ograniczenia. 

2017-05-19

Przegląd Polskiej Piosenki pt. ,, Muzyczne świętowanie w ŚDS"

Przegląd Polskiej Piosenki pt. ,, Muzyczne świętowanie w ŚDS

Wierzymy, że polska muzyka ma swoje święto każdego dnia, zmieniając nasz świat na pogodniejszy i przyjemniejszy. Polska sztuka muzyczna i malarska została doceniona i obchodzi swoje święto 15 maja. Święto to ma na celu promocję polskiej kultury. W naszym domu zorganizowaliśmy po raz pierwszy  Święto Polskiej Muzyki i Plastyki.  

2017-05-10

Turniej warcabowy 2017

Turniej warcabowy 2017

Turniej warcabowy to jedna z corocznych imprez organizowanych w naszym domu. 10 maja odbyły się kolejne już rozgrywki VI turnieju warcabowego. Z przyjemnością oglądaliśmy rywalizację wszystkich wspaniałych uczestników. Podziwialiśmy ich skupienie, wytrwałość i zaangażowanie w grę. 

2017-04-27

Święto Flagi

Święto Flagi

Po raz pierwszy w naszym domu obchodziliśmy Święto Flagi. Zorganizowanie obchodów tego szczególnego dnia wymagało od zespołu pracowników i uczestników wielu przygotowań, pracy, zaangażowania. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem Hymnu, powitaniem gości. 

2017-04-13

Ostatnie Pożegnanie Eugeniusza Maziarza

Ostatnie Pożegnanie Eugeniusza Maziarza

Społeczność Środowiskowego Domu Samopomocy z  głębokim smutkiem i żalem informuje, że w czwartek ,,Wielkiego Tygodnia ‘’ zmarł podopieczny naszego domu – pan Eugeniusz Maziarz. Pogrzeb odbył się w sobotę wielkanocną w Wadowicach Górnych. Pracownicy ŚDS  w imieniu całej Wspólnoty domu uczestniczyli w ostatniej drodze pana  Eugeniusza.

 

2017-04-12

Międzynarodowy Dzień Czekolady w restauracji Manuka w Mielcu

Międzynarodowy Dzień Czekolady w restauracji Manuka w Mielcu

12 kwietnia grupa naszych uczestników pod opieką p. Basi i p. Beatki udała się do restauracji Manuka w Mielcu, aby świętować Międzynarodowy  Dzień Czekolady. Z tej okazji szef kuchni przygotował dla nas smakowity deser czekoladowy. 

2017-04-06

Śniadanie wielkanocne w ŚDS

Śniadanie wielkanocne w ŚDS

Obchody symbolicznego Śniadania Wielkanocnego, to w Środowiskowym Domu Samopomocy coroczna tradycja. W tym roku społeczność domu obchodziła Śniadanie Wielkanocne w dniu 06.04.2017 r.
Zaproszeni z tej okazji Goście dopisali, tym samym  uświetnili swoją obecnością uroczystość.
Wielkanoc to wesołe, wiosenne święta. Na stołach królowały więc jasne, pastelowe kolory, zapowiadające, już rozpoczętą nową porę roku – wiosnę. A nic tak nie cieszy, i nastawia pozytywnie - jak budząca się do życia, po długiej zimie natura.

 

2017-03-31

Międzynarodowy Dzień Ptaków

Międzynarodowy Dzień Ptaków

31 kwietnia to nie tylko Prima Aprilis, ale również Międzynarodowy Dzień Ptaków. Święto zostało ustanowione w Paryżu w 1902 roku, kiedy została podpisana Konwencja o ochronie ptaków pożytecznych dla rolnictwa. Wtedy po raz pierwszy w historii wiele państw postanowiło wspólnie chronić przyrodę i zobowiązało się do wdrażania przepisów konwencji w ustawodawstwie krajowym. 

2017-03-30

Stacja Uzdatniania Wody w Mielcu

Stacja Uzdatniania Wody  w Mielcu

30 marca grupa uczestników z naszego domu udała się do mieleckiej stacji uzdatniania wody. Wycieczka była dopełnieniem obchodzonego przez nas niedawno światowego dnia wody. Odbyliśmy ciekawą lekcję na temat procesu uzdatniania wody. Pani, która była naszym przewodnikiem  po obiekcie wyjaśniła na początku czym jest pojęcie oczyszczania wody, a czym uzdatnianie. Podopieczni mieli możliwość zapoznania się z pracą najważniejszych urządzeń takich jak np. sita, mieszalniki, komory floktuacyjne, osadniki, filtry, urządzenia do dezynfekcji. Obserwowaliśmy zbiorniki wody czystej. 

2017-03-23

Przygotowania świąteczne w ŚDS Mielec

Przygotowania świąteczne w ŚDS Mielec

Od dłuższego czasu w naszym Środowiskowym Domu Samopomocy w Mielcu trwają intensywne przygotowania do Świąt Wielkanocnych. Pod czujnym okiem opiekunów Uczestnicy wykonywali wspaniałe dekoracje świąteczne, palmy, stroiki oraz kartki. Nie możemy się już doczekać świat;-) i pasztetu z królika :-D

 

2017-03-22

Światowy Dzień Wody

Światowy Dzień Wody

„Woda do picia, woda do mycia- bez niej na ziemi nie byłoby życia"

 

22 marca 2017 r. po raz pierwszy obchodziliśmy Światowy Dzień Wody połączony z Pierwszym Dniem Wiosny. Hasło przewodnie imprezy brzmiało: „Woda do picia, woda do mycia- bez niej na ziemi nie byłoby życia”. Zajęcia miały charakter badawczo- eksperymentalny. 

2017-03-15

VI Podkarpacki Turniej Bowlingowy Olimpiad Specjalnych

VI Podkarpacki Turniej Bowlingowy Olimpiad Specjalnych

15 marca 2017 r. po raz kolejny w klubie LAGUNA w Ropczycach odbył się VI Podkarpacki Turniej Bowlingowy Olimpiad Specjalnych. Głównym organizatorem tego przedsięwzięcia był Zespół Szkół Specjalnych w Dębicy. Oficjalnego otwarcia turnieju dokonała pani Marta Białas- Dyrektor ZSS w Dębicy- po ceremonii wciągnięcia flagi na maszt i złożeniu przysięgi przez zawodników.

2017-03-10

Dzień Kobiet i Mężczyzn

Dzień Kobiet i Mężczyzn

10 marca uczestnicy oraz kadra pracownicza Środowiskowego Domu Samopomocy świętowali Dzień Kobiet oraz Dzień Mężczyzny. Dla uatrakcyjnienia  tych obchodów zorganizowano wybory MISS oraz MISTERA ŚDS. Informacja o konkursie została wystosowana wcześniej, aby wszyscy chętni mogli się zgłosić i odpowiednio przygotować do konkursu. Uczestnicy zgłaszali swoim terapeutom chęć wzięcia udziału, a pracownicy pomagali w przygotowaniu się kandydatom.
 

2017-02-23

Tłusty czwartek w naszym domu

Tłusty czwartek w naszym domu

23 lutego tradycyjne świętowaliśmy Tłusty Czwartek. Zajadaliśmy się pączkami przygotowanymi domowym sposobem w naszej pracowni kulinarnej. Popijając „zimową” rozgrzewającą herbatę rozmawialiśmy o różnych ciekawych tradycjach związanych z tłustym czwartkiem. Był to dla nas czas spędzony w przyjemnej atmosferze z dobrym poczęstunkiem.

 

1 2 3 4 5 6 7 8 9

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Mielcu
Ul. Wojsławska 278, 39-300 Mielec, tel/fax: 17 583 74 17; 17 586 35 22; 17 583 97 16
NIP: 817-18-84-895, Regon: 180694388, KRS: 0000232950
PKO BP SA Oddział w Mielcu 23 1020 4913 0000 9102 0052 9420