Aktualności ŚDS

2017-04-13

Ostatnie Pożegnanie Eugeniusza Maziarza

Ostatnie Pożegnanie Eugeniusza Maziarza

Społeczność Środowiskowego Domu Samopomocy z  głębokim smutkiem i żalem informuje, że w czwartek ,,Wielkiego Tygodnia ‘’ zmarł podopieczny naszego domu – pan Eugeniusz Maziarz. Pogrzeb odbył się w sobotę wielkanocną w Wadowicach Górnych. Pracownicy ŚDS  w imieniu całej Wspólnoty domu uczestniczyli w ostatniej drodze pana  Eugeniusza.

 

2017-04-12

Międzynarodowy Dzień Czekolady w restauracji Manuka w Mielcu

Międzynarodowy Dzień Czekolady w restauracji Manuka w Mielcu

12 kwietnia grupa naszych uczestników pod opieką p. Basi i p. Beatki udała się do restauracji Manuka w Mielcu, aby świętować Międzynarodowy  Dzień Czekolady. Z tej okazji szef kuchni przygotował dla nas smakowity deser czekoladowy. 

2017-04-06

Śniadanie wielkanocne w ŚDS

Śniadanie wielkanocne w ŚDS

Obchody symbolicznego Śniadania Wielkanocnego, to w Środowiskowym Domu Samopomocy coroczna tradycja. W tym roku społeczność domu obchodziła Śniadanie Wielkanocne w dniu 06.04.2017 r.
Zaproszeni z tej okazji Goście dopisali, tym samym  uświetnili swoją obecnością uroczystość.
Wielkanoc to wesołe, wiosenne święta. Na stołach królowały więc jasne, pastelowe kolory, zapowiadające, już rozpoczętą nową porę roku – wiosnę. A nic tak nie cieszy, i nastawia pozytywnie - jak budząca się do życia, po długiej zimie natura.

 

2017-03-31

Międzynarodowy Dzień Ptaków

Międzynarodowy Dzień Ptaków

31 kwietnia to nie tylko Prima Aprilis, ale również Międzynarodowy Dzień Ptaków. Święto zostało ustanowione w Paryżu w 1902 roku, kiedy została podpisana Konwencja o ochronie ptaków pożytecznych dla rolnictwa. Wtedy po raz pierwszy w historii wiele państw postanowiło wspólnie chronić przyrodę i zobowiązało się do wdrażania przepisów konwencji w ustawodawstwie krajowym. 

2017-03-30

Stacja Uzdatniania Wody w Mielcu

Stacja Uzdatniania Wody w Mielcu

30 marca grupa uczestników z naszego domu udała się do mieleckiej stacji uzdatniania wody. Wycieczka była dopełnieniem obchodzonego przez nas niedawno światowego dnia wody. Odbyliśmy ciekawą lekcję na temat procesu uzdatniania wody. Pani, która była naszym przewodnikiem  po obiekcie wyjaśniła na początku czym jest pojęcie oczyszczania wody, a czym uzdatnianie. Podopieczni mieli możliwość zapoznania się z pracą najważniejszych urządzeń takich jak np. sita, mieszalniki, komory floktuacyjne, osadniki, filtry, urządzenia do dezynfekcji. Obserwowaliśmy zbiorniki wody czystej. 

2017-03-23

Przygotowania świąteczne w ŚDS Mielec

Przygotowania świąteczne w ŚDS Mielec

Od dłuższego czasu w naszym Środowiskowym Domu Samopomocy w Mielcu trwają intensywne przygotowania do Świąt Wielkanocnych. Pod czujnym okiem opiekunów Uczestnicy wykonywali wspaniałe dekoracje świąteczne, palmy, stroiki oraz kartki. Nie możemy się już doczekać świat;-) i pasztetu z królika :-D

 

2017-03-22

Światowy Dzień Wody

Światowy Dzień Wody

„Woda do picia, woda do mycia- bez niej na ziemi nie byłoby życia"

 

22 marca 2017 r. po raz pierwszy obchodziliśmy Światowy Dzień Wody połączony z Pierwszym Dniem Wiosny. Hasło przewodnie imprezy brzmiało: „Woda do picia, woda do mycia- bez niej na ziemi nie byłoby życia”. Zajęcia miały charakter badawczo- eksperymentalny. 

2017-03-15

VI Podkarpacki Turniej Bowlingowy Olimpiad Specjalnych

VI Podkarpacki Turniej Bowlingowy Olimpiad Specjalnych

15 marca 2017 r. po raz kolejny w klubie LAGUNA w Ropczycach odbył się VI Podkarpacki Turniej Bowlingowy Olimpiad Specjalnych. Głównym organizatorem tego przedsięwzięcia był Zespół Szkół Specjalnych w Dębicy. Oficjalnego otwarcia turnieju dokonała pani Marta Białas- Dyrektor ZSS w Dębicy- po ceremonii wciągnięcia flagi na maszt i złożeniu przysięgi przez zawodników.

2017-03-10

Dzień Kobiet i Mężczyzn

Dzień Kobiet i Mężczyzn

10 marca uczestnicy oraz kadra pracownicza Środowiskowego Domu Samopomocy świętowali Dzień Kobiet oraz Dzień Mężczyzny. Dla uatrakcyjnienia  tych obchodów zorganizowano wybory MISS oraz MISTERA ŚDS. Informacja o konkursie została wystosowana wcześniej, aby wszyscy chętni mogli się zgłosić i odpowiednio przygotować do konkursu. Uczestnicy zgłaszali swoim terapeutom chęć wzięcia udziału, a pracownicy pomagali w przygotowaniu się kandydatom.
 

2017-02-23

Tłusty czwartek w naszym domu

Tłusty czwartek w naszym domu

23 lutego tradycyjne świętowaliśmy Tłusty Czwartek. Zajadaliśmy się pączkami przygotowanymi domowym sposobem w naszej pracowni kulinarnej. Popijając „zimową” rozgrzewającą herbatę rozmawialiśmy o różnych ciekawych tradycjach związanych z tłustym czwartkiem. Był to dla nas czas spędzony w przyjemnej atmosferze z dobrym poczęstunkiem.

 

2017-02-14

Walentynki w rytmie disco!

Walentynki w rytmie disco!

We wtorek 14 lutego uczestnicy  Środowiskowego Domu Samopomocy ,,Nasz drugi dom” świętowali Walentynki. Z okazji święta zakochanych zorganizowano zabawę, której motywem przewodnim były lata 70-te. Podopieczni bawili się w rytmie największych przebojów disco. Świetną zabawę wzbogaciły liczne zabawy i konkursy, podczas których każdy z podopiecznych znalazł coś dla siebie. Uwieńczeniem dnia zakochanych był słodki poczęstunek.    

2017-02-08

O higienę dbamy- o zdrowych zębach pamiętamy

O higienę dbamy- o zdrowych zębach pamiętamy

Dnia 8 lutego w Środowiskowym Domu Samopomocy odbyło się spotkanie na którym poruszono  temat higieny  jamy ustnej . Spotkanie zaplanowano  by dotrzeć do świadomości uczestników z informacją na temat znaczenia codziennego i systematycznego szczotkowania zębów. Pracownicy wyjaśnili, że zły stan jamy ustnej ma niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka. 

2017-01-27

Smażenie faworków

Smażenie faworków

Zabawa w naszym domu wspaniała zabawa

Niech trwa jak  najdłużej udany KARNAWAŁ 

 

Konkurują z pączkami o popularność. Są złote, bardzo kruchutkie, choć czasochłonne. Nie smażymy ich często, zazwyczaj o tej porze roku i tylko wtedy. 27 stycznia 2017r.  w pracowni kulinarnej powstały faworki. Uczestniczki włożyły sporo pracy  w ten smaczny, tradycyjny w okresie karnawału wypiek. Efekt oceńcie sami i zaglądnijcie do naszej galerii zdjęć.

 

2017-01-26

„Skarpety i papiloty”

„Skarpety i papiloty”

26 stycznia  bieżącego roku podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy „Nasz drugi Dom”, mieli okazję podziwiać artystów teatru Maska z Rzeszowa w przedstawieniu „ Skarpety i papiloty”, czyli o tym, co zaszło w rodzinie lisów.

Teatr "Maska" z Rzeszowie jest jedynym profesjonalnym teatrem lalek na Podkarpaciu, który został utworzony na bazie Teatru Lalki i Aktora "Kacperek", placówki o wieloletniej tradycji.

2017-01-23

Wsparcie Schroniska Brata Alberta

Wsparcie Schroniska Brata Alberta

Z inicjatywy pracowników i uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy, zorganizowana została zbiórka darów na rzecz bezdomnych mężczyzn – mieszkańców domu Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta, kolo Mieleckie.

Zebrano dużą ilość odzieży, produktów spożywczych i środków czystości. Wszystko pięknie poskładano i posegregowano. W dniu 23.01.2017 r. przedstawiciele Społeczności ŚDS wspólnie przekazali zgromadzone rzeczy do schroniska dla bezdomnych.  

2017-01-17

Kulig w KoloRado

Kulig w KoloRado

10 stycznia udaliśmy się na Kulig do Kolorado w Woli Chorzelowskiej. Wyjazd był dla nas niesamowitą frajdą. Jazda saniami przez ośnieżone lasy, biesiada ze swojskim jadłem przy palenisku, wspólne tańce i śpiewy sprawiły że mroźna pogoda nie była nam straszna. Kulig jest doskonałym pomysłem na aktywny wypoczynek w okresie zimowym. 

2016-12-21

Spotkanie wigilijne

Spotkanie wigilijne

Tradycyjnie na zakończenie roku w naszej placówce odbyło się spotkanie wigilijne po przybyciu zaproszonych gości, odmówiliśmy wszyscy modlitwę, podzieliliśmy się opłatkiem.

2016-12-19

A nadzieja znów wstąpi w nas

A nadzieja znów wstąpi w nas

 „A nadzieja znów wstąpi w nas” 

2016-12-05

MATP Mielec

MATP Mielec

VI Podkarpacki Dzień Treningowy

Programu Treningu Aktywności Motorycznej

 

 

 

2016-11-02

Święto 1 listopada

Święto 1 listopada

Święto 1 listopada, to dzień pamięci o zmarłych. Odwiedzamy groby naszych bliskich, znajomych, czy czasem zupełnie obcych osób. W zadumie pochylamy się nad grobami z modlitwą za ich dusze. 

2016-11-01

Piękny gest pana Starosty dla ŚDS

Piękny gest pana Starosty dla ŚDS

Środowiskowy Dom Samopomocy „Nasz Drugi Dom” otrzymał od Starosty  Powiatu Mieleckiego darowiznę w postaci samochodu marki Opel Astra. Symboliczne przekazanie kluczy do auta odbyło się na parkingu przy siedzibie Starostwa Powiatowego w Mielcu. Gospodarz powiatu osobiście przekazał je do rąk dyrektor placówki pani Teresie Pietruszka.

2016-10-27

Dzień dyni

Dzień dyni

27 października2016 r. społeczność ŚDS obchodziła „Dzień Dyni”. Uczestnicy tradycyjnie oprócz zabawy tanecznej mieli możliwość skorzystania z wielu różnych atrakcji jak: malowanie twarzy, poczęstunek, czy gry integracyjne. Niektórzy uczestnicy specjalnie na tą okazję przygotowali ciekawe i atrakcyjne przebrania.

2016-10-26

Z wizytą w schronisku

Z wizytą w schronisku

24 października uczestnicy ŚDS „Nasz drugi dom” wybrali się z wizytą do mieleckiego schroniska dla zwierząt. Wspólnie z przedszkolakami z Niepublicznego Przedszkola Terapeutycznego „Jeżyk”  wzięli udział w akcji: „Pomóż zwierzakom przetrwać zimę”. Wspólnymi siłami przygotowano dary dla mieleckich „bezdomniaków”.

2016-10-13

Spotkanie z Kulturą

Spotkanie z Kulturą

Kultura jest bardzo ważnym elementem ludzkiego życia,  wywiera ona istotny wpływ na życie i rozwój społeczny każdego z nas.  Dzięki kulturze człowiek staje się istotą społeczną – uczy się jak żyć pośród większej grupy ludzi. 13 października  w ramach obchodu Dni Papieskich 2016, delegacja uczestników  ŚDS obejrzała ciekawy koncert, który odbył się w sali widowiskowej mieleckiego Domu Kultury.

2016-09-24

Grzybobranie

Grzybobranie

7 października 2016 roku, grupa uczestników ze Środowiskowego Domu Samopomocy pierwszy raz w tym sezonie, wybrała się do lasu na grzyby.

2016-09-23

V PODKARPACKI MITYNG KOLARSKI OLIMPIAD SPECJALNYCH

V PODKARPACKI MITYNG KOLARSKI OLIMPIAD SPECJALNYCH

Dnia 22.09.2016r. trzech podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy wzięło udział w V Podkarpackim Mityngu Kolarskim Olimpiad Specjalnych, który odbył się jak zwykle nad Jeziorem Tarnobrzeskim.

2016-09-22

Nasz drugi dom

Nasz drugi dom

W środę, 21 września 2016 r. Środowiskowy Dom Samopomocy PSOUU Koło w Mielcu, obchodził siódmą rocznicę działalności  oraz uroczystość nadania imienia placówce – „Nasz drugi dom”. Wszyscy przemawiających bardzo ciepło wyrażali się o pracy placówki, Dyrektora i zespołu pracowników domu. Gratulowali osiągnięć oraz dziękowali za uzyskane rezultaty. Oprócz listów gratulacyjnych złożyli na ręce Dyrektora ŚDS upominki, kosze z owocami oraz słodyczami. 

2016-07-27

REZERWAT PRZYRODY BUCZYNA W CYRANCE NA PŁASKOWYŻU KOLBUSZOWSKIM

REZERWAT PRZYRODY BUCZYNA                      W CYRANCE NA PŁASKOWYŻU KOLBUSZOWSKIM

Rezerwat Przyrody Buczyna w Cyrance był celem wyjazdu uczestników ŚDS w dniu 27 lipca 2016r. Słoneczna pogoda, ciepły podmuch wiatru, kosz piknikowy wypełniony smakołykami, dużo zieleni, spacer w cieniu drzew- to tylko niektóre walory naszej wyprawy. 

2016-07-26

Jedziemy na zakupy……

Jedziemy na zakupy……

26 lipca 2016 roku grupa uczestników ŚDS pod opieką p. Basi i p. Natalii w ramach treningu umiejętności społecznych udała się na zakupy. Uczestnicy mieli możliwość wyboru gier, układanek, puzzli, quizów, które wspomagają rozwój zainteresowań, wzbogacają wiedzę, zasób słownictwa, stymulują pamięć, spostrzegawczość, myślenie.

2016-07-06

Na jagody

Na jagody

Korzystając z sezonu jagodowego - 5 lipca 2016 roku grupa chętnych osób ze Środowiskowego Domu Samopomocy wybrała się na pieszą wyprawę do lasu. Podczas wędrówki mieli oni kolejną okazję do podziwiania piękna najbliższej okolicy. Droga do lasu była długa, a dzień pogodny i bardzo słoneczny.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Mielcu
Ul. Wojsławska 278, 39-300 Mielec, tel/fax: 17 583 74 17; 17 586 35 22; 17 583 97 16
NIP: 817-18-84-895, Regon: 180694388, KRS: 0000232950
PKO BP SA Oddział w Mielcu 23 1020 4913 0000 9102 0052 9420