Aktualności ŚDS

2016-04-08

Podróż przez historię….

Podróż przez historię….

Jak pisał kiedyś pewien historyk: „Każdy dzień jest podróżą przez historię”. 8 kwietnia 2016 r. zorganizowaliśmy wyjazd do Centrum Pamięci gen. W.E. Sikorskiego w Tuszowie Narodowym, aby poznać historię tego wielkiego Polaka, patrioty, Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej.

2016-04-06

Uczestnicy ŚDS w teatrze Maska w Rzeszowie na spektaklu pt. "Smoki"

Uczestnicy ŚDS w teatrze Maska w Rzeszowie na spektaklu pt.

6 kwietnia  uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy  obejrzeli  spektakl  teatralny  pt. „Smoki”  w Teatrze Maska w Rzeszowie .
Sztuka była baśniową opowieścią o świecie smoków i ludzi, którzy żyli od lat w konflikcie.  Poruszała ważny temat  - akceptacji innych oraz pokonywania  krzywdzących  stereotypów.  Przekaz spektaklu był jasny i czytelny.  

2016-04-01

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.”

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.”

1 kwietnia udaliśmy się z wizytą do Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu przy ul. Kusocińskiego. Po miłym powitaniu przez Panią Agatę Trela, mieliśmy możliwość zapoznania się z zasadami korzystania z biblioteki i czytelni. Mogliśmy również skorzystać z księgozbioru i czasopism znajdujących się w czytelni. W ciszy i spokoju, uczestnicy zagłębili się w dowolnie wybraną lekturę.

2016-03-23

Śniadanie Wielkanocne

Śniadanie Wielkanocne

23 marca b.r. w naszym Domu odbyło się uroczyste Śniadanie Wielkanocne z udziałem zaproszonych gości, w otoczeniu pięknych świąteczno- wiosennych dekoracji. 

2016-03-17

V PODKARPACKI TURNIEJ BOWLINGOWY OLIMPIAD SPECJALNYCH w Ropczycach

V PODKARPACKI TURNIEJ BOWLINGOWY OLIMPIAD SPECJALNYCH w Ropczycach

Dnia 17.03.16r. w kręgielni „Laguna” w Ropczycach odbył się V Podkarpacki Turniej Bowlingowy Olimpiad Specjalnych. Głównym organizatorem turnieju, który w tym roku po raz pierwszy odbył się w Ropczycach był zwykle Zespół Szkół Specjalnych w Dębicy. Celem turnieju jest popularyzacja bowlingu jako dyscypliny olimpijskiej dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. W zawodach wzięło udział kilkudziesięciu podopiecznych z całego województwa podkarpackiego. Środowiskowy Dom Samopomocy PSOUU koło w Mielcu reprezentowało 3 uczestników.

2016-03-10

Integracja !

Integracja !

Podstawowym warunkiem indywidualnego i społecznego rozwoju człowieka jest możliwość autentycznego uczestnictwa w życiu społecznym na różnych jego poziomach, w różnych zakresach. Poprzez zajęcia w naszym domu chcemy dać uczestnikom szansę na rozwój kompetencji społecznych, które są kluczowym aspektem w procesie integracji z otaczającym środowiskiem. Między innymi w tym celu zorganizowaliśmy 9 marca b.r. warsztaty plastyczne z udziałem uczniów i wychowawców ze SP nr 1 z Mielca.

2016-03-08

Dzień Kobiet w ŚDS !

Dzień Kobiet w ŚDS !

Corocznie placówka obchodzi Dzień Kobiet, a także Dzień Mężczyzn. Świętuje się  dzień pań i panów  w jednym dniu. Zawsze starano się aby te obchody uatrakcyjnić, sprawić, żeby panie poczuły się wyjątkowo, a panowie docenieni. W tym roku postanowiono, że słodki poczęstunek,  przy pięknie udekorowanych stołach, na których królowały pastelowe tulipany będzie miłą odmianą.  

2016-02-16

Viva La Fiesta - Walentynki Latino w ŚDS

Viva La Fiesta - Walentynki Latino w ŚDS

Walentynki w stylu Latino! - tak się bawili uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy przy ul. Wojsławskiej w Mielcu. Gorące hiszpańskie rytmy stanowiły świetny podkład do wszystkich zabaw  jakie na tę okazję zostały przygotowane.  Kolor  miłości - czerwony  - zdecydowanie dominował  zarówno w ubraniach podopiecznych jak również w wystroju sali. Dodatkowo  panie odznaczały się zatkniętymi we włosy pięknymi czerwonymi kwiatami, natomiast panowie „hiszpańskim wąsikiem.”

2016-02-04

Karnawałowe szaleństwo …

Karnawałowe szaleństwo …

Czas karnawału to okres zimowych balów, zabaw i wielkiego ucztowania. Rozpoczyna się w dniu Trzech Króli a kończy we wtorek przed Środą Popielcową, która oznacza początek Wielkiego Postu i oczekiwanie na Wielkanoc. Dlatego korzystając z ostatniej szansy na zabawę i tańce pracownicy ŚDS  dnia  4 lutego  zorganizowali dla uczestników zabawę karnawałową pt. „Kapelusze mają dusze”.  

2016-01-26

Miłe zaskoczenie …

Miłe zaskoczenie …

26 stycznia br. Środowiskowy Dom Samopomocy odwiedziła młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Mielcu. W swoim wyjątkowym pokazie tanecznym zaprezentowali m.in. współczesne i latynowskie formy tańca w wykonaniu zarówno grupowym jak i indywidualnym. 

2016-01-22

Moc wzruszeń …

Moc wzruszeń …

21 stycznia br. wraz z naszymi uczestnikami i ich rodzicami, opiekunami, mieliśmy możliwość obejrzenia przedstawienia jasełkowego przygotowanego przez wychowanków OREW-u w Mielcu. Występ odbył się w SCK w Mielcu. Nasi podopieczni z zainteresowaniem obserwowali wędrówkę małych artystów w poszukiwaniu narodzonego Dzieciątka. 

2015-12-17

Spotkanie wigilijne …

Spotkanie wigilijne  …

W tygodniu poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia tj. 17 grudnia 2015r. uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy przygotowali wspólną wigilię. Z dużą radością pomagali udekorować salę, przygotować podstawowe menu, nakryć pięknie stół. 

2015-12-07

WIZYTA ŚW. MIKOŁAJA W HALI MOSIR W MIELCU

WIZYTA ŚW. MIKOŁAJA W HALI MOSIR W MIELCU

W poniedziałek 07.12.2015r. grupa podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy jak w każdy poniedziałek tygodnia wybrała się na halę MOSIR na trening lekkoatletyczny. Zajęcia w tym dniu okazały się niezapomniane. Zaskoczeniem dla wszystkich była wizyta św. Mikołaja i poczęstunek przygotowany przez Państwa Jakubowskich. 

2015-11-27

Wręczenie nagrody PFRON

Wręczenie nagrody PFRON

27 listopada w Oddziale PFRON w Rzeszowie odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów i nagród dla laureatów oraz wyróżnionych w XIII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Sztuka Osób Niepełnosprawnych”. Z naszej placówki wyróżnienie odebrała pani Katarzyna Augustyn za pracę o przyjaźni. 

2015-11-26

Andrzejkowe Hokus Pokus

Andrzejkowe Hokus Pokus

Kiedyś uważano listopad za miesiąc niezwykły, owiany magią i tajemnicą. I właśnie dlatego, ludzie wykorzystywali jego czas na wróżby przepowiadające przyszłość. W czwartek  26 listopada w Środowiskowym Domu Samopomocy odbyła się coroczna zabawa Andrzejkowa. Tego roku, czarodziejski charakter „ostatków” zapewniła obecność czterech czarownic. Zabawa była wyjątkowa. Sabrina, Brygida, Elsa i Nika przepowiadały przyszłość wróżąc z dłoni, kart, ciasteczek a nawet kości. Chętnych do wróżb nie brakowało. Wiele osób chciało poznać swoją przyszłość. 

2015-11-21

Felinoterapia w ŚDS

Felinoterapia w ŚDS

W dniu 20 listopada w ŚDS odbyły się zajęcia felinoterapii.  Jest to jedna z metod  animaloterapii, która polega na kontakcie osób poddawanych terapii z kotami. Jej założeniem jest teoria, że kontakt ze zwierzęciem poprawia zdrowie fizyczne oraz psychiczne człowieka zwiększając czynności polisensoryczne i poznawcze. Na czym to polega? Przede wszystkim na głaskaniu kociego, miękkiego futerka, przytulaniu zwierzątka, wykonywaniu czynności pielęgnacyjnych czy choćby tylko na trzymaniu kota na kolanach. Z pomocą kociego terapeuty przełamywane są wszelkiego rodzaju ograniczenia, zostaje ułatwiona komunikacja oraz rozwijana zdolność do okazywania uczuć czy emocji. Z tego tytułu ośrodek gościł trzy piękne kotki. Każdy z podopiecznych miał okazję pogłaskać , potrzymać na rękach i pobawić się z nowymi „przyjaciółkami”. Radości było co nie miara.

2015-11-10

Z wizytą w Cafe Kredens …

Z wizytą w Cafe Kredens …

9 listopada 2015r. spotkaliśmy się z Panią Moniką Mazur – właścicielką kawiarni Cafe Kredens. W ramach współpracy wykonaliśmy dla Pani Moniki choinki bożonarodzeniowe, które stanowią dekorację w jej niezwykłej kawiarni.  

2015-11-09

Z wizytą w Przecławiu!

Z wizytą w Przecławiu!

Początkiem listopada w godzinach rannych kilkuosobowa grupa podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Mielcu udała się na wycieczkę do Przecławia.  W ramach treningu „ Sport i Rekreacja”. Tam w plenerze poznała historię odrestaurowanego zamku. 

2015-11-02

„Szanujemy pamięć historyczną” - podopieczni z wizytą w muzeum w Bliźnie

„Szanujemy pamięć historyczną” - podopieczni z wizytą w muzeum w Bliźnie

Lubimy wycieczki? A jakże! Bardzo lubimy! Nam nie straszny nawet  piątek trzynastego, i właśnie w tym dniu  siedmioosobowa grupa uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy pojechała do Parku Historycznego w Bliźnie, na ciekawą „lekcję historii”. 

2015-10-30

JESIEŃ W NIWISKACH - TRENING I REHABILITACJA RUCHOWA

JESIEŃ W NIWISKACH - TRENING I REHABILITACJA RUCHOWA

Dnia 30.10.2015r. prężna grupa podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy wraz z opiekunami wybrała się na wycieczkę do lasu w Niwiskach. Był piękny, słoneczny dzień, a las uroczo mienił się pełną barwą ciepłych, jesiennych kolorów. W lesie uczestnicy rozpoznawali różne rodzaje drzew i liści oraz krzewów. Zbierali do koszyków wszystkie potrzebne materiały do zajęć terapeutycznych- szyszki, liście, gałązki. Jesienne dary natury stanowią wspaniały materiał do zdobienia stroików bożonarodzeniowych.

2015-10-30

1 listopada

1 listopada

Podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy  znają powagę Święta Zmarłych. Co roku delegacja uczestników oddaje cześć pamięci zmarłych Polakom zesłanym na Sybir – „sybirakom” zapalając  znicz oraz kładąc symboliczny wieniec przy pamiątkowym obelisku na cmentarzu Komunalnym. 

2015-10-29

Nie jesteśmy obojętni !

Nie jesteśmy obojętni !

Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy przy ul. Wojsławskiej, postanowili zorganizować zbiórkę karmy i innych artykułów potrzebnych w mieleckim schronisku dla zwierząt. Schronisko w Mielcu – podobnie jak wiele innych w Polsce – ma duże potrzeby. To specyficzne miejsce, gdzie dach nad głową znajdują porzucone, ciężko doświadczane przez los zwierzęta.

2015-10-28

Grzybobranie !

Grzybobranie !

Na dzień 27. 10. 2015 r zaplanowaliśmy coroczne grzybobranie. Tego dnia poranek był bardzo mglisty i nie nastrajał zbytnio do leśnych wypraw jednak z czasem gdy dnia przybywało pogoda robiła się coraz ładniejsza,  mgła opadła i na niebie pojawiło się ciepłe słońce. Grupa uczestników ŚDS wyruszyła na pieszą wycieczkę

2015-10-21

Podopieczni ŚDS w kawiarni Cafe Kredens.

Podopieczni ŚDS w kawiarni Cafe Kredens.

Pomimo deszczowej aury podopieczni ŚDS wraz z terapeutami dnia 20.10.2015r. udali się do kawiarni Cafe Kredens.  Uczestnicy samodzielnie dokonywali wyboru z bogatej karty menu. Smakowite ciasta skusiły naszych uczestników. Były pyszne ! Wnętrze, wystrój kawiarni sprawił, że poczuliśmy się w wyjątkowym miejscu, co zostało uwiecznione na pamiątkowych zdjęciach.

2015-10-09

SIŁOWNIA ZEWNĘTRZNA- KORZYSTAJMY Z JEJ ZALET!

SIŁOWNIA ZEWNĘTRZNA- KORZYSTAJMY Z JEJ ZALET!

W czwartek 08.10.2015r. prężna grupa podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy wybrała się poćwiczyć siłowo w plenerze. W tym celu skierowała swe kroki do siłowni „pod chmurką”, przy obiektach MOSIR. Siłownia otoczona pięknymi terenami zielonymi zachęca lubiących ruch do korzystania z zamontowanych urządzeń- swobodnej rekreacji i odprężenia. Nie jest tajemnicą, że treningi na świeżym powietrzu przynoszą więcej korzyści niż te prowadzone w zamkniętych pomieszczeniach- zwłaszcza gdy pogoda dopisuje. 

2015-10-02

XVII SPARTAKIADA SPORTOWA ŚRODOWISKOWYCH DOMÓW SAMOPOMOCY WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO - Cieszanów !

XVII SPARTAKIADA SPORTOWA ŚRODOWISKOWYCH DOMÓW SAMOPOMOCY WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO - Cieszanów !

Pierwszego października br. w Cieszanowie w Przygranicznym Centrum Kultury i Sportu „Wędrowiec”, odbyła się XVII Spartakiada Sportowa Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Podkarpackiego. Uczestnicy Naszego domu zmierzyli się z rywalami w 3 konkurencjach indywidualnych i jednej  konkurencji drużynowej- przeciąganie liny.

 

2015-09-25

IV PODKARPACKI MITYNG KOLARSKI OLIMPIAD SPECJALNYCH w Tarnobrzegu

IV PODKARPACKI MITYNG KOLARSKI OLIMPIAD SPECJALNYCH w Tarnobrzegu

W dniu 24 września 2015r. Środowiskowy Dom Samopomocy wziął udział w IV Podkarpackim Mityngu Kolarskim Olimpiad Specjalnych- rozgrywanym nad Jeziorem Tarnobrzeskim. Organizatorem zawodów była sekcja „Leliwa” przy Zespole Szkół Specjalnych. Współorganizatorami- Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół Specjalnych, Urząd Marszałkowski oraz liczni Sponsorzy.

2015-09-24

Cieszmy się jesienią !

Cieszmy się jesienią !

Środa 23-go września 2015r. była dla społeczności naszego domu szczególnym dniem, w którym uczciliśmy dwa ważne wydarzenia początek kalendarzowej jesieni oraz szóstą rocznicę powstania naszego domu. Z tej okazji wszyscy uczestnicy zgromadzili się w ogrodzie przy ognisku, gdzie  główną dekoracją był stół z darami jesieni. Imprezę rozpoczęła „Pani Jesień”, która przyniosła nam kosz pełen owoców i warzyw.

2015-09-19

NIC NIE ROBIĆ, NIE MIEĆ ZMARTWIEŃ…

NIC NIE ROBIĆ, NIE MIEĆ ZMARTWIEŃ…

18 września 2015r. grupa naszych podopiecznych wraz ze swoimi terapeutami udała się na piknik na pobliską polanę. Wśród zaplanowanych atrakcji były m. in. ćwiczenia rozluźniające przy muzyce, owocowy poczęstunek, chłodne napoje, a także konkurs na najładniejszy bukiet z polnych kwiatów. 

2015-09-18

WOLNOŚĆ EKSPRESJI I MALOWANIE W PLENERZE

WOLNOŚĆ EKSPRESJI I MALOWANIE W PLENERZE

Ważnym celem w pracy z naszymi uczestnikami jest rozwijanie posiadanych zdolności ale i nauka nowych umiejętności. Dbając o różnorodność form zajęć staramy się wychodzić z coraz to nowymi, bardziej atrakcyjnymi propozycjami dla podopiecznych naszej placówki. Dlatego też 17 września b.r. postanowiliśmy po raz pierwszy zorganizować malarstwo w plenerze. Zajęcia miały bardzo przyjemny charakter- na świeżym powietrzu, przy śpiewie ptaków, wśród kwiatów ogrodowych, zieleni. 

1 2 3 4 5 6 7 8 9

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Mielcu
Ul. Wojsławska 278, 39-300 Mielec, tel/fax: 17 583 74 17; 17 586 35 22; 17 583 97 16
NIP: 817-18-84-895, Regon: 180694388, KRS: 0000232950
PKO BP SA Oddział w Mielcu 23 1020 4913 0000 9102 0052 9420