Aktualności ŚDS

2016-06-23

Piknik Rodzinny 2016

Piknik Rodzinny 2016

W dniu 22.06.2016r. na terenach zielonych  Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym  Koło w Mielcu odbył się Piknik Rodzinny. Impreza ta należy do corocznie obchodzonych przez placówki PSOUU na rzecz podopiecznych placówek stowarzyszenia i ich rodzin.  W tym roku organizatorem był Środowiskowy Dom Samopomocy. Piknik  pt. tytułem „Przyjedź mamo  na przysięgę”  i zorganizowany został w stylu militarno – wojskowym.  

2016-06-17

XVIII Spartakiada Sportowa Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Podkarpackiego

XVIII Spartakiada Sportowa Środowiskowych Domów Samopomocy     Województwa Podkarpackiego

16 czerwca 2016r. w Stalowej Woli odbyła się XVIII Spartakiada Sportowa Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Podkarpackiego. Spartakiada rozpoczęła się od przemarszu po płycie stadionu wszystkich drużyn biorących udział w tym wydarzeniu, w kolejności dokonanych zgłoszeń. Uczestnicy Spartakiady złożyli uroczystą przysięgę, deklarując  respektowanie zasad obowiązujących w sporcie, przestrzeganie zasad szlachetnej rywalizacji  i postępowanie z duchem fair play.

2016-06-09

XII Podkarpacki Mityng Lekkoatletyczny Olimpiad Specjalnych

XII Podkarpacki Mityng Lekkoatletyczny Olimpiad Specjalnych

W dniach 07. - 08. 06. 2016r., w obiektach sportowych Miejskiego Ośrodka  Sportowo- Rekreacyjnego „Victoria” w Stalowej Woli odbył się XII Podkarpacki Mityng Lekkoatletyczny Olimpiad Specjalnych- Polska. W zawodach wzięło udział 120 zawodników. Środowiskowy Dom  reprezentowało trzech zawodników, którzy zdobyli łącznie 6 medali.

2016-05-24

Przebywanie w ogrodzie wpływa na odczuwanie szczęścia

Przebywanie w ogrodzie wpływa na odczuwanie szczęścia

Są dowody naukowe na to, że praca w ogrodzie uszczęśliwia. Otaczająca zieleń, kwiaty i natura pozytywnie stymulują wszystkie zmysły. Terapia pracą w ogrodzie - dla dorosłych ma duże znaczenie w poprawie ich stanu zdrowia. Poprzez dobroczynną rolę wysiłku fizycznego i ruchu, pomaga zachować równowagę psychiczną, zmniejsza stres i polepsza koncentracje.

24 maja podopieczni ŚDS rozpoczęli coroczne prace w ogrodzie.

2016-05-20

Wycieczka do Krakowa

Wycieczka do Krakowa

20 maja uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy odbyli jednodniową turystyczno – edukacyjną wycieczce do Krakowa. Już o godz. 6.00 rano ciekawa nowych wrażeń grupa uczestników wraz z opiekunami wyruszyła autokarem w podróż. Pierwszym miejscem, które zwiedzali było „Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" 

2016-05-12

VIII Podkarpacki Mityng w Biegach Przełajowych Olimpiad Specjalnych

VIII Podkarpacki Mityng w Biegach Przełajowych Olimpiad Specjalnych

Dnia 11.05.2016r. na terenie Nadleśnictwa Rozwadów w miejscowości Grębów odbył się VIII Podkarpacki Mityng w Biegach Przełajowych Olimpiad Specjalnych- Polska. Stanowił eliminacje do zawodów ogólnopolskich, które odbędą się w Kwidzynie. Środowiskowy Dom reprezentowało troje zawodników.  W swoich kategoriach wiekowych w biegu na 800 m uplasowali się na miejscach:

Małgorzata Ch. – 5 miejsce, Marta D.- 4 miejsce, Janusz M.- 3 miejsce.

2016-04-22

Wycieczka do Baranowa Sandomierskiego

Wycieczka do Baranowa Sandomierskiego

22 kwietnia b. r. odbył się wyjazd do Baranowa Sandomierskiego do zamku. Uczestnicy z zainteresowaniem wsłuchiwali się w historię tego zabytkowego obiektu, przekazywaną przez przewodnika.

2016-04-21

Słów kilka o treningach…

Słów kilka o treningach…

Strategia działań prowadzonych w naszej placówce, opiera się na wspieraniu uczestników w trudnym dla nich okresie, powrotu do aktywnego życia w społeczeństwie. Między innymi w tym celu opracowujemy treningi umiejętności społecznych, przeznaczone dla osób wykazujących obniżony poziom funkcjonowania społecznego.

2016-04-14

Z odpowiedzią podopiecznych ŚDS na zaproszenie obchodów XX-lecia ŚDS przy ul. Biernackiego

Z odpowiedzią podopiecznych ŚDS na zaproszenie obchodów XX-lecia ŚDS przy ul. Biernackiego

Delegacja Zespołu wspierająco- aktywizującego Środowiskowego Domu Samopomocy w Mielcu przy ul.Wojsławskiej, została zaproszona na uroczystość  obchodów 20- lecia działalności Środowiskowego Domu Samopomocy przy ul. Biernackiego, w dniu  14 kwietnia b.r.

2016-04-13

Walka o miano mistrza gry w warcaby w ŚDS

Walka o miano mistrza gry w warcaby w ŚDS

13.04.2016r. w Środowiskowym Domu Samopomocy odbył się coroczny Turniej Warcabowy. W tym roku uczestnicy już piąty raz  podjęli walkę o miano tegorocznego mistrza gry w warcaby. Lista osób chętnych zapełniła się szybko, a wpisani uczestnicy podjęli intensywny trening przygotowujący.

2016-04-08

Podróż przez historię….

Podróż przez historię….

Jak pisał kiedyś pewien historyk: „Każdy dzień jest podróżą przez historię”. 8 kwietnia 2016 r. zorganizowaliśmy wyjazd do Centrum Pamięci gen. W.E. Sikorskiego w Tuszowie Narodowym, aby poznać historię tego wielkiego Polaka, patrioty, Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej.

2016-04-06

Uczestnicy ŚDS w teatrze Maska w Rzeszowie na spektaklu pt. "Smoki"

Uczestnicy ŚDS w teatrze Maska w Rzeszowie na spektaklu pt.

6 kwietnia  uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy  obejrzeli  spektakl  teatralny  pt. „Smoki”  w Teatrze Maska w Rzeszowie .
Sztuka była baśniową opowieścią o świecie smoków i ludzi, którzy żyli od lat w konflikcie.  Poruszała ważny temat  - akceptacji innych oraz pokonywania  krzywdzących  stereotypów.  Przekaz spektaklu był jasny i czytelny.  

2016-04-01

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.”

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.”

1 kwietnia udaliśmy się z wizytą do Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu przy ul. Kusocińskiego. Po miłym powitaniu przez Panią Agatę Trela, mieliśmy możliwość zapoznania się z zasadami korzystania z biblioteki i czytelni. Mogliśmy również skorzystać z księgozbioru i czasopism znajdujących się w czytelni. W ciszy i spokoju, uczestnicy zagłębili się w dowolnie wybraną lekturę.

2016-03-23

Śniadanie Wielkanocne

Śniadanie Wielkanocne

23 marca b.r. w naszym Domu odbyło się uroczyste Śniadanie Wielkanocne z udziałem zaproszonych gości, w otoczeniu pięknych świąteczno- wiosennych dekoracji. 

2016-03-17

V PODKARPACKI TURNIEJ BOWLINGOWY OLIMPIAD SPECJALNYCH w Ropczycach

V PODKARPACKI TURNIEJ BOWLINGOWY OLIMPIAD SPECJALNYCH w Ropczycach

Dnia 17.03.16r. w kręgielni „Laguna” w Ropczycach odbył się V Podkarpacki Turniej Bowlingowy Olimpiad Specjalnych. Głównym organizatorem turnieju, który w tym roku po raz pierwszy odbył się w Ropczycach był zwykle Zespół Szkół Specjalnych w Dębicy. Celem turnieju jest popularyzacja bowlingu jako dyscypliny olimpijskiej dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. W zawodach wzięło udział kilkudziesięciu podopiecznych z całego województwa podkarpackiego. Środowiskowy Dom Samopomocy PSOUU koło w Mielcu reprezentowało 3 uczestników.

2016-03-10

Integracja !

Integracja !

Podstawowym warunkiem indywidualnego i społecznego rozwoju człowieka jest możliwość autentycznego uczestnictwa w życiu społecznym na różnych jego poziomach, w różnych zakresach. Poprzez zajęcia w naszym domu chcemy dać uczestnikom szansę na rozwój kompetencji społecznych, które są kluczowym aspektem w procesie integracji z otaczającym środowiskiem. Między innymi w tym celu zorganizowaliśmy 9 marca b.r. warsztaty plastyczne z udziałem uczniów i wychowawców ze SP nr 1 z Mielca.

2016-03-08

Dzień Kobiet w ŚDS !

Dzień Kobiet w ŚDS !

Corocznie placówka obchodzi Dzień Kobiet, a także Dzień Mężczyzn. Świętuje się  dzień pań i panów  w jednym dniu. Zawsze starano się aby te obchody uatrakcyjnić, sprawić, żeby panie poczuły się wyjątkowo, a panowie docenieni. W tym roku postanowiono, że słodki poczęstunek,  przy pięknie udekorowanych stołach, na których królowały pastelowe tulipany będzie miłą odmianą.  

2016-02-16

Viva La Fiesta - Walentynki Latino w ŚDS

Viva La Fiesta - Walentynki Latino w ŚDS

Walentynki w stylu Latino! - tak się bawili uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy przy ul. Wojsławskiej w Mielcu. Gorące hiszpańskie rytmy stanowiły świetny podkład do wszystkich zabaw  jakie na tę okazję zostały przygotowane.  Kolor  miłości - czerwony  - zdecydowanie dominował  zarówno w ubraniach podopiecznych jak również w wystroju sali. Dodatkowo  panie odznaczały się zatkniętymi we włosy pięknymi czerwonymi kwiatami, natomiast panowie „hiszpańskim wąsikiem.”

2016-02-04

Karnawałowe szaleństwo …

Karnawałowe szaleństwo …

Czas karnawału to okres zimowych balów, zabaw i wielkiego ucztowania. Rozpoczyna się w dniu Trzech Króli a kończy we wtorek przed Środą Popielcową, która oznacza początek Wielkiego Postu i oczekiwanie na Wielkanoc. Dlatego korzystając z ostatniej szansy na zabawę i tańce pracownicy ŚDS  dnia  4 lutego  zorganizowali dla uczestników zabawę karnawałową pt. „Kapelusze mają dusze”.  

2016-01-26

Miłe zaskoczenie …

Miłe zaskoczenie …

26 stycznia br. Środowiskowy Dom Samopomocy odwiedziła młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Mielcu. W swoim wyjątkowym pokazie tanecznym zaprezentowali m.in. współczesne i latynowskie formy tańca w wykonaniu zarówno grupowym jak i indywidualnym. 

2016-01-22

Moc wzruszeń …

Moc wzruszeń …

21 stycznia br. wraz z naszymi uczestnikami i ich rodzicami, opiekunami, mieliśmy możliwość obejrzenia przedstawienia jasełkowego przygotowanego przez wychowanków OREW-u w Mielcu. Występ odbył się w SCK w Mielcu. Nasi podopieczni z zainteresowaniem obserwowali wędrówkę małych artystów w poszukiwaniu narodzonego Dzieciątka. 

2015-12-17

Spotkanie wigilijne …

Spotkanie wigilijne  …

W tygodniu poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia tj. 17 grudnia 2015r. uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy przygotowali wspólną wigilię. Z dużą radością pomagali udekorować salę, przygotować podstawowe menu, nakryć pięknie stół. 

2015-12-07

WIZYTA ŚW. MIKOŁAJA W HALI MOSIR W MIELCU

WIZYTA ŚW. MIKOŁAJA W HALI MOSIR W MIELCU

W poniedziałek 07.12.2015r. grupa podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy jak w każdy poniedziałek tygodnia wybrała się na halę MOSIR na trening lekkoatletyczny. Zajęcia w tym dniu okazały się niezapomniane. Zaskoczeniem dla wszystkich była wizyta św. Mikołaja i poczęstunek przygotowany przez Państwa Jakubowskich. 

2015-11-27

Wręczenie nagrody PFRON

Wręczenie nagrody PFRON

27 listopada w Oddziale PFRON w Rzeszowie odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów i nagród dla laureatów oraz wyróżnionych w XIII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Sztuka Osób Niepełnosprawnych”. Z naszej placówki wyróżnienie odebrała pani Katarzyna Augustyn za pracę o przyjaźni. 

2015-11-26

Andrzejkowe Hokus Pokus

Andrzejkowe Hokus Pokus

Kiedyś uważano listopad za miesiąc niezwykły, owiany magią i tajemnicą. I właśnie dlatego, ludzie wykorzystywali jego czas na wróżby przepowiadające przyszłość. W czwartek  26 listopada w Środowiskowym Domu Samopomocy odbyła się coroczna zabawa Andrzejkowa. Tego roku, czarodziejski charakter „ostatków” zapewniła obecność czterech czarownic. Zabawa była wyjątkowa. Sabrina, Brygida, Elsa i Nika przepowiadały przyszłość wróżąc z dłoni, kart, ciasteczek a nawet kości. Chętnych do wróżb nie brakowało. Wiele osób chciało poznać swoją przyszłość. 

2015-11-21

Felinoterapia w ŚDS

Felinoterapia w ŚDS

W dniu 20 listopada w ŚDS odbyły się zajęcia felinoterapii.  Jest to jedna z metod  animaloterapii, która polega na kontakcie osób poddawanych terapii z kotami. Jej założeniem jest teoria, że kontakt ze zwierzęciem poprawia zdrowie fizyczne oraz psychiczne człowieka zwiększając czynności polisensoryczne i poznawcze. Na czym to polega? Przede wszystkim na głaskaniu kociego, miękkiego futerka, przytulaniu zwierzątka, wykonywaniu czynności pielęgnacyjnych czy choćby tylko na trzymaniu kota na kolanach. Z pomocą kociego terapeuty przełamywane są wszelkiego rodzaju ograniczenia, zostaje ułatwiona komunikacja oraz rozwijana zdolność do okazywania uczuć czy emocji. Z tego tytułu ośrodek gościł trzy piękne kotki. Każdy z podopiecznych miał okazję pogłaskać , potrzymać na rękach i pobawić się z nowymi „przyjaciółkami”. Radości było co nie miara.

2015-11-10

Z wizytą w Cafe Kredens …

Z wizytą w Cafe Kredens …

9 listopada 2015r. spotkaliśmy się z Panią Moniką Mazur – właścicielką kawiarni Cafe Kredens. W ramach współpracy wykonaliśmy dla Pani Moniki choinki bożonarodzeniowe, które stanowią dekorację w jej niezwykłej kawiarni.  

2015-11-09

Z wizytą w Przecławiu!

Z wizytą w Przecławiu!

Początkiem listopada w godzinach rannych kilkuosobowa grupa podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Mielcu udała się na wycieczkę do Przecławia.  W ramach treningu „ Sport i Rekreacja”. Tam w plenerze poznała historię odrestaurowanego zamku. 

2015-11-02

„Szanujemy pamięć historyczną” - podopieczni z wizytą w muzeum w Bliźnie

„Szanujemy pamięć historyczną” - podopieczni z wizytą w muzeum w Bliźnie

Lubimy wycieczki? A jakże! Bardzo lubimy! Nam nie straszny nawet  piątek trzynastego, i właśnie w tym dniu  siedmioosobowa grupa uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy pojechała do Parku Historycznego w Bliźnie, na ciekawą „lekcję historii”. 

2015-10-30

JESIEŃ W NIWISKACH - TRENING I REHABILITACJA RUCHOWA

JESIEŃ W NIWISKACH - TRENING I REHABILITACJA RUCHOWA

Dnia 30.10.2015r. prężna grupa podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy wraz z opiekunami wybrała się na wycieczkę do lasu w Niwiskach. Był piękny, słoneczny dzień, a las uroczo mienił się pełną barwą ciepłych, jesiennych kolorów. W lesie uczestnicy rozpoznawali różne rodzaje drzew i liści oraz krzewów. Zbierali do koszyków wszystkie potrzebne materiały do zajęć terapeutycznych- szyszki, liście, gałązki. Jesienne dary natury stanowią wspaniały materiał do zdobienia stroików bożonarodzeniowych.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Mielcu
Ul. Wojsławska 278, 39-300 Mielec, tel/fax: 17 583 74 17; 17 586 35 22; 17 583 97 16
NIP: 817-18-84-895, Regon: 180694388, KRS: 0000232950
PKO BP SA Oddział w Mielcu 23 1020 4913 0000 9102 0052 9420