Aktualności ŚDS

2015-10-30

1 listopada

1 listopada

Podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy  znają powagę Święta Zmarłych. Co roku delegacja uczestników oddaje cześć pamięci zmarłych Polakom zesłanym na Sybir – „sybirakom” zapalając  znicz oraz kładąc symboliczny wieniec przy pamiątkowym obelisku na cmentarzu Komunalnym. 

2015-10-29

Nie jesteśmy obojętni !

Nie jesteśmy obojętni !

Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy przy ul. Wojsławskiej, postanowili zorganizować zbiórkę karmy i innych artykułów potrzebnych w mieleckim schronisku dla zwierząt. Schronisko w Mielcu – podobnie jak wiele innych w Polsce – ma duże potrzeby. To specyficzne miejsce, gdzie dach nad głową znajdują porzucone, ciężko doświadczane przez los zwierzęta.

2015-10-28

Grzybobranie !

Grzybobranie !

Na dzień 27. 10. 2015 r zaplanowaliśmy coroczne grzybobranie. Tego dnia poranek był bardzo mglisty i nie nastrajał zbytnio do leśnych wypraw jednak z czasem gdy dnia przybywało pogoda robiła się coraz ładniejsza,  mgła opadła i na niebie pojawiło się ciepłe słońce. Grupa uczestników ŚDS wyruszyła na pieszą wycieczkę

2015-10-21

Podopieczni ŚDS w kawiarni Cafe Kredens.

Podopieczni ŚDS w kawiarni Cafe Kredens.

Pomimo deszczowej aury podopieczni ŚDS wraz z terapeutami dnia 20.10.2015r. udali się do kawiarni Cafe Kredens.  Uczestnicy samodzielnie dokonywali wyboru z bogatej karty menu. Smakowite ciasta skusiły naszych uczestników. Były pyszne ! Wnętrze, wystrój kawiarni sprawił, że poczuliśmy się w wyjątkowym miejscu, co zostało uwiecznione na pamiątkowych zdjęciach.

2015-10-09

SIŁOWNIA ZEWNĘTRZNA- KORZYSTAJMY Z JEJ ZALET!

SIŁOWNIA ZEWNĘTRZNA- KORZYSTAJMY Z JEJ ZALET!

W czwartek 08.10.2015r. prężna grupa podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy wybrała się poćwiczyć siłowo w plenerze. W tym celu skierowała swe kroki do siłowni „pod chmurką”, przy obiektach MOSIR. Siłownia otoczona pięknymi terenami zielonymi zachęca lubiących ruch do korzystania z zamontowanych urządzeń- swobodnej rekreacji i odprężenia. Nie jest tajemnicą, że treningi na świeżym powietrzu przynoszą więcej korzyści niż te prowadzone w zamkniętych pomieszczeniach- zwłaszcza gdy pogoda dopisuje. 

2015-10-02

XVII SPARTAKIADA SPORTOWA ŚRODOWISKOWYCH DOMÓW SAMOPOMOCY WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO - Cieszanów !

XVII SPARTAKIADA SPORTOWA ŚRODOWISKOWYCH DOMÓW SAMOPOMOCY WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO - Cieszanów !

Pierwszego października br. w Cieszanowie w Przygranicznym Centrum Kultury i Sportu „Wędrowiec”, odbyła się XVII Spartakiada Sportowa Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Podkarpackiego. Uczestnicy Naszego domu zmierzyli się z rywalami w 3 konkurencjach indywidualnych i jednej  konkurencji drużynowej- przeciąganie liny.

 

2015-09-25

IV PODKARPACKI MITYNG KOLARSKI OLIMPIAD SPECJALNYCH w Tarnobrzegu

IV PODKARPACKI MITYNG KOLARSKI OLIMPIAD SPECJALNYCH w Tarnobrzegu

W dniu 24 września 2015r. Środowiskowy Dom Samopomocy wziął udział w IV Podkarpackim Mityngu Kolarskim Olimpiad Specjalnych- rozgrywanym nad Jeziorem Tarnobrzeskim. Organizatorem zawodów była sekcja „Leliwa” przy Zespole Szkół Specjalnych. Współorganizatorami- Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół Specjalnych, Urząd Marszałkowski oraz liczni Sponsorzy.

2015-09-24

Cieszmy się jesienią !

Cieszmy się jesienią !

Środa 23-go września 2015r. była dla społeczności naszego domu szczególnym dniem, w którym uczciliśmy dwa ważne wydarzenia początek kalendarzowej jesieni oraz szóstą rocznicę powstania naszego domu. Z tej okazji wszyscy uczestnicy zgromadzili się w ogrodzie przy ognisku, gdzie  główną dekoracją był stół z darami jesieni. Imprezę rozpoczęła „Pani Jesień”, która przyniosła nam kosz pełen owoców i warzyw.

2015-09-19

NIC NIE ROBIĆ, NIE MIEĆ ZMARTWIEŃ…

NIC NIE ROBIĆ, NIE MIEĆ ZMARTWIEŃ…

18 września 2015r. grupa naszych podopiecznych wraz ze swoimi terapeutami udała się na piknik na pobliską polanę. Wśród zaplanowanych atrakcji były m. in. ćwiczenia rozluźniające przy muzyce, owocowy poczęstunek, chłodne napoje, a także konkurs na najładniejszy bukiet z polnych kwiatów. 

2015-09-18

WOLNOŚĆ EKSPRESJI I MALOWANIE W PLENERZE

WOLNOŚĆ EKSPRESJI I MALOWANIE W PLENERZE

Ważnym celem w pracy z naszymi uczestnikami jest rozwijanie posiadanych zdolności ale i nauka nowych umiejętności. Dbając o różnorodność form zajęć staramy się wychodzić z coraz to nowymi, bardziej atrakcyjnymi propozycjami dla podopiecznych naszej placówki. Dlatego też 17 września b.r. postanowiliśmy po raz pierwszy zorganizować malarstwo w plenerze. Zajęcia miały bardzo przyjemny charakter- na świeżym powietrzu, przy śpiewie ptaków, wśród kwiatów ogrodowych, zieleni. 

2015-09-17

RUCH NA ŚWIEŻYM POWIETRZU- DLACZEGO WARTO?

RUCH NA ŚWIEŻYM POWIETRZU- DLACZEGO WARTO?

Ruch jest jak najbardziej wskazany zwłaszcza teraz, kiedy pogoda jeszcze zachęca do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. W środę 16.09.2015r. ŚDS całą grupą wybrał się na plenerową gimnastykę. Jest do dużo ciekawsza forma aktywności niż ćwiczenie w sali  gimnastycznej. Piękna pogoda mobilizuje do jak najczęstszego przebywania na zewnątrz budynków, łączenia działań na rzecz zdrowia z dobrą zabawą.

2015-09-16

Wycieczka do Krynicy Zdrój !

Wycieczka do Krynicy Zdrój !

Dużych wrażeń dostarczył uczestnikom ŚDS dzień 15 września b.r. Powodem zadowolenia podopiecznych była całodniowa wycieczka do Krynicy Zdrój w towarzystwie rodziców/opiekunów. Wspólny wyjazd rozpoczęliśmy główną atrakcją dnia tj. wyjazd kolejką gondolową na Jaworzynę. 

2015-09-12

XI Przegląd Twórczości Artystycznej Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Podkarpackiego.

XI Przegląd Twórczości  Artystycznej Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Podkarpackiego.

W dniu 10 września 2015r. podopieczni wzięli udział w XI Przeglądzie Twórczości  Artystycznej Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Podkarpackiego w Tarnobrzeskim Domu Kultury.  Jak co roku spotkanie było okazją do promocji  twórczości uczestników środowiskowych domów samopomocy z całego Podkarpacia w wielu kategoriach t. j. śpiew, taniec, poezja itp.

2015-09-10

Zainspirowani sztuką ...

Zainspirowani sztuką ...

Zainspirowani wystawą rzeźbiarstwa, nasi uczestnicy przeszli do działania. Zorganizowaliśmy warsztaty podczas których, zgłębiliśmy wiedzę w zakresie rzeźbiarstwa w drewnie lipowym. 

 

 

2015-09-02

Podążając za sztuką ...

Podążając za sztuką ...

2 września b.r. uczestnicy naszego domu wybrali się na wystawę prac artystów Klubu Środowisk Twórczych TMZM w Mielcu. Wystawa miała miejsce w mieleckim Pałacyku Oborskich i dotyczyła pięknej dziedziny sztuki, jaką jest rzeźba. Uczestnicy z zaciekawieniem podziwiali wytwory twórców naszego regionu. Podopieczni ŚDS w szczególności zwracali uwagę na rzeźby w korzeniach, kolorowe rzeźby ludowe i płaskorzeźby o tematyce sakralnej. 

2015-08-26

Żegnamy księdza Grzegorza !

Żegnamy księdza Grzegorza !

W dniu 25 sierpnia 2015roku, społeczność Środowiskowego Domu Samopomocy pożegnała wyjeżdżającego do innej parafii – księdza Grzegorza – katechetę wychowanków OREW. Ksiądz Grzegorz otoczył ŚDS troską duszpasterską od początku działalności placówki.  Przez wszystkie lata doświadczyliśmy Jego wielkiej życzliwości, pomocy i duchowej opieki. Każda wizyta księdza była dużym wsparciem w codziennych trudach zarówno dla uczestników jak i pracowników. Dowartościowywała podopiecznych domu, była atrakcją na którą oczekiwali. 

2015-07-22

Wycieczka po mieleckiej starówce

Wycieczka po mieleckiej starówce

Są wakacje, a piękna słoneczna pogoda zachęca do letnich wycieczek. W dniu 21 lipca podopieczni z pracowni technicznej i komputerowej wybrali się na spotkanie z wakacyjną przygodą.

2015-07-17

Konkurs Piosenki Znanej i Lubianej

Konkurs Piosenki Znanej i Lubianej

Dnia 16 lipca 2015r. uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy wzięli udział w konkursie piosenki znanej i lubianej. Przygotowania do udziału w konkursie trwały około dwóch tygodni pod czujnym okiem zespołu wspierająco – aktywizującego. Zorganizowanie tego typu uroczystości wymagało ogromnego nakładu pracy. Na uczestnictwo w imprezie składały się takie elementy jak: dobór repertuaru, strój artysty, scenografia oraz choreografia. 

2015-07-06

Wycieczka do Sandomierza

Wycieczka do Sandomierza

Dzień 3 lipca 2015r. uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy spędzili w Sandomierzu. Główną atrakcją wyjazdu był rejs statkiem po Wiśle. Z pokładu „Marii” pasażerowie podziwiali krajobraz i obiekty architektoniczne. Słuchając objaśnień i opowieści kapitana mogli zwiedzać nabrzeżną część miasta nie trudząc się chodzeniem w upalny dzień. 

2015-06-29

ŚDS w MOSIR

ŚDS w MOSIR

Podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy, regularnie raz w tygodniu uczestniczą  w treningach prowadzonych w hali sportowej MOSIR w Mielcu.

Treningi są niezbędnym elementem pozwalającym na udział zawodników w Olimpiadach Specjalnych. Niepełnosprawni sportowcy, przygotowują się do mitingów lekkoatletycznych obejmujących - skok w dal, pchnięcie kulą, biegi. 

2015-06-19

XI Podkarpacki Miting Lekkoatletyczny Olimpiad Specjalnych

XI Podkarpacki Miting Lekkoatletyczny Olimpiad Specjalnych

W dniu 17.06.2015r. w Stalowej Woli odbył się XI podkarpacki Mityng Lekkoatletyczny Olimpiad Specjalnych. Organizatorami zawodów był Zespół Szkół Specjalnych nr 6 i Klub Olimpiad Specjalnych Promyk działający przy Zespole Szkół Specjalnych.

W tegorocznej edycji imprezy wzięło udział kilkanaście ekip z całego województwa. Z tych placówek, w których działają kluby Olimpiad Specjalnych: Jarosławia, Leska, Krosna, Stalowej Woli, Mielca, Rudnika nad Sanem, Tarnobrzega, Dębicy. 

2015-06-17

IV Turniej Warcabowy w ŚDS

IV Turniej Warcabowy w ŚDS

16 czerwca w Środowiskowym Domu Samopomocy odbył się IV turniej warcabowy. Udział brało w nim 12 zawodników. Turniej był podzielony na dwie fazy: grupową i pucharową. W fazie grupowej uczestnicy byli podzieleni na dwie 6 osobowe grupy i grali na zasadach każdy z każdym. Takim sposobem rozegrano 30 partii warcabów w obu grupach.

2015-06-15

Piknik Rodzinny

Piknik Rodzinny

W dniu 11.06. na terenach zielonych  PSOUU odbył się coroczny FESTYN RODZINNY.  Impreza została  zorganizowana dla  wszystkich  podopiecznych i uczestników placówek PSOUU a także ich rodzin. Tematem przewodnim było „Zdrowie i uroda”. W bogatym programie festynu przewidziano  wiele  atrakcji,  zarówno  dla dzieci  jak i dorosłych.  

2015-06-10

"Płonie ognisko ... "

Dnia 10 czerwca Zespół Terapeutyczny Środowiskowego Domu Samopomocy zorganizował swoim podopiecznym ognisko. Była piękna pogoda, która sprzyjała wcześniejszym zabawom ruchowym na świeżym powietrzu. Dużą radość sprawiła uczestnikom gra w piłkę nożną oraz gra w kosza. Rozpaliliśmy ognisko, a potem wiadomo – pieczenie kiełbasek i ziemniaków. 

2015-06-09

Konkurs „Sztuka osób niepełnosprawnych”

Konkurs „Sztuka osób niepełnosprawnych”

Jak co roku, uczestnicy naszego Domu biorą udział w konkursie plastycznym pod hasłem „Sztuka osób niepełnosprawnych”, organizowanym przez PFRON. Od kilku już lat w odpowiedzi na zaproszenie uczestnicy pod opieką swoich terapeutów wykonują prace plastyczne rozmaitymi technikami, ale w określonych kategoriach wyznaczonych przez organizatorów jak np. malarstwo i witraż, tkaniny i aplikacje, rzeźba kameralna i płaskorzeźba. 

2015-06-08

PRACE W OGRODZIE!

PRACE W OGRODZIE!

Uczestnicy wraz z pracownikami Środowiskowego Domu Samopomocy podjęli się przyjemnej pracy związanej z estetycznym zagospodarowaniem kwietników i ogrodu warzywnego przed ośrodkiem.  

2015-06-03

Wizyta w Parku Leśnym z uczestnikami ŚDS

Wizyta w Parku Leśnym z uczestnikami ŚDS

W dniu 02 maja uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy wybrali się wycieczką autobusem do Parku Leśnego „Góra Cyranowska” w Mielcu. Celem wyjazdu było obejrzenie już po remoncie parku i jego atrakcji. Park Leśny stał się nie tylko atrakcją miasta, ale także jego silnym i rozpoznawalnym elementem, który będzie oferować wypoczynek i rekreację mielczanom w każdym wieku. 

2015-05-18

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

Zarząd Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, Koło w Mielcu, już po raz drugi, 15 maja 2015 roku zorganizował obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością IntelektualnąGłównym celem obchodów była integracja społeczna osób z upośledzeniem umysłowym i ich rodzin. Równie ważne jest uwrażliwienie środowiska lokalnego na potrzeby osób z niepełnosprawnością intelektualną i łamanie istniejących stereotypów oraz promowanie ich pozytywnego wizerunku.

2015-04-08

Śniadanie wielkanocne w ŚDS

Śniadanie wielkanocne w ŚDS

Tradycja nakazuje spotkanie przy świątecznym wielkanocnym stole. Nie inaczej było również w tym roku. Uczestnicy zajęć, personel i zaproszeni goście spotkali się 02 kwietnia w sali gimnastycznej naszego ośrodka by wspólnym spotkaniem i biesiadowaniem celebrować nadchodzące Święta Wielkanocne.

2015-03-23

IV PODKARPACKI TURNIEJ BOWLINGOWY OLIMPIAD SPECJALNYCH

IV PODKARPACKI TURNIEJ BOWLINGOWY OLIMPIAD SPECJALNYCH

 

Dnia 19.03.2015r. uczestnicy ŚDS oraz wychowankowie OREW wzięli udział w IV Podkarpackim Turnieju Bowlingowym Olimpiad Specjalnych. Organizatorem imprezy była kręgielnia „ Planeta” w Dębicy. W zawodach brali udział reprezentanci z całego Podkarpacia- około 50 zawodników z 8 drużyn. 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Mielcu
Ul. Wojsławska 278, 39-300 Mielec, tel/fax: 17 583 74 17; 17 586 35 22; 17 583 97 16
NIP: 817-18-84-895, Regon: 180694388, KRS: 0000232950
PKO BP SA Oddział w Mielcu 23 1020 4913 0000 9102 0052 9420