Aktualności ŚDS

2015-09-17

RUCH NA ŚWIEŻYM POWIETRZU- DLACZEGO WARTO?

RUCH NA ŚWIEŻYM POWIETRZU- DLACZEGO WARTO?

Ruch jest jak najbardziej wskazany zwłaszcza teraz, kiedy pogoda jeszcze zachęca do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. W środę 16.09.2015r. ŚDS całą grupą wybrał się na plenerową gimnastykę. Jest do dużo ciekawsza forma aktywności niż ćwiczenie w sali  gimnastycznej. Piękna pogoda mobilizuje do jak najczęstszego przebywania na zewnątrz budynków, łączenia działań na rzecz zdrowia z dobrą zabawą.

2015-09-16

Wycieczka do Krynicy Zdrój !

Wycieczka do Krynicy Zdrój !

Dużych wrażeń dostarczył uczestnikom ŚDS dzień 15 września b.r. Powodem zadowolenia podopiecznych była całodniowa wycieczka do Krynicy Zdrój w towarzystwie rodziców/opiekunów. Wspólny wyjazd rozpoczęliśmy główną atrakcją dnia tj. wyjazd kolejką gondolową na Jaworzynę. 

2015-09-12

XI Przegląd Twórczości Artystycznej Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Podkarpackiego.

XI Przegląd Twórczości  Artystycznej Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Podkarpackiego.

W dniu 10 września 2015r. podopieczni wzięli udział w XI Przeglądzie Twórczości  Artystycznej Środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Podkarpackiego w Tarnobrzeskim Domu Kultury.  Jak co roku spotkanie było okazją do promocji  twórczości uczestników środowiskowych domów samopomocy z całego Podkarpacia w wielu kategoriach t. j. śpiew, taniec, poezja itp.

2015-09-10

Zainspirowani sztuką ...

Zainspirowani sztuką ...

Zainspirowani wystawą rzeźbiarstwa, nasi uczestnicy przeszli do działania. Zorganizowaliśmy warsztaty podczas których, zgłębiliśmy wiedzę w zakresie rzeźbiarstwa w drewnie lipowym. 

 

 

2015-09-02

Podążając za sztuką ...

Podążając za sztuką ...

2 września b.r. uczestnicy naszego domu wybrali się na wystawę prac artystów Klubu Środowisk Twórczych TMZM w Mielcu. Wystawa miała miejsce w mieleckim Pałacyku Oborskich i dotyczyła pięknej dziedziny sztuki, jaką jest rzeźba. Uczestnicy z zaciekawieniem podziwiali wytwory twórców naszego regionu. Podopieczni ŚDS w szczególności zwracali uwagę na rzeźby w korzeniach, kolorowe rzeźby ludowe i płaskorzeźby o tematyce sakralnej. 

2015-08-26

Żegnamy księdza Grzegorza !

Żegnamy księdza Grzegorza !

W dniu 25 sierpnia 2015roku, społeczność Środowiskowego Domu Samopomocy pożegnała wyjeżdżającego do innej parafii – księdza Grzegorza – katechetę wychowanków OREW. Ksiądz Grzegorz otoczył ŚDS troską duszpasterską od początku działalności placówki.  Przez wszystkie lata doświadczyliśmy Jego wielkiej życzliwości, pomocy i duchowej opieki. Każda wizyta księdza była dużym wsparciem w codziennych trudach zarówno dla uczestników jak i pracowników. Dowartościowywała podopiecznych domu, była atrakcją na którą oczekiwali. 

2015-07-22

Wycieczka po mieleckiej starówce

Wycieczka po mieleckiej starówce

Są wakacje, a piękna słoneczna pogoda zachęca do letnich wycieczek. W dniu 21 lipca podopieczni z pracowni technicznej i komputerowej wybrali się na spotkanie z wakacyjną przygodą.

2015-07-17

Konkurs Piosenki Znanej i Lubianej

Konkurs Piosenki Znanej i Lubianej

Dnia 16 lipca 2015r. uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy wzięli udział w konkursie piosenki znanej i lubianej. Przygotowania do udziału w konkursie trwały około dwóch tygodni pod czujnym okiem zespołu wspierająco – aktywizującego. Zorganizowanie tego typu uroczystości wymagało ogromnego nakładu pracy. Na uczestnictwo w imprezie składały się takie elementy jak: dobór repertuaru, strój artysty, scenografia oraz choreografia. 

2015-07-06

Wycieczka do Sandomierza

Wycieczka do Sandomierza

Dzień 3 lipca 2015r. uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy spędzili w Sandomierzu. Główną atrakcją wyjazdu był rejs statkiem po Wiśle. Z pokładu „Marii” pasażerowie podziwiali krajobraz i obiekty architektoniczne. Słuchając objaśnień i opowieści kapitana mogli zwiedzać nabrzeżną część miasta nie trudząc się chodzeniem w upalny dzień. 

2015-06-29

ŚDS w MOSIR

ŚDS w MOSIR

Podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy, regularnie raz w tygodniu uczestniczą  w treningach prowadzonych w hali sportowej MOSIR w Mielcu.

Treningi są niezbędnym elementem pozwalającym na udział zawodników w Olimpiadach Specjalnych. Niepełnosprawni sportowcy, przygotowują się do mitingów lekkoatletycznych obejmujących - skok w dal, pchnięcie kulą, biegi. 

2015-06-19

XI Podkarpacki Miting Lekkoatletyczny Olimpiad Specjalnych

XI Podkarpacki Miting Lekkoatletyczny Olimpiad Specjalnych

W dniu 17.06.2015r. w Stalowej Woli odbył się XI podkarpacki Mityng Lekkoatletyczny Olimpiad Specjalnych. Organizatorami zawodów był Zespół Szkół Specjalnych nr 6 i Klub Olimpiad Specjalnych Promyk działający przy Zespole Szkół Specjalnych.

W tegorocznej edycji imprezy wzięło udział kilkanaście ekip z całego województwa. Z tych placówek, w których działają kluby Olimpiad Specjalnych: Jarosławia, Leska, Krosna, Stalowej Woli, Mielca, Rudnika nad Sanem, Tarnobrzega, Dębicy. 

2015-06-17

IV Turniej Warcabowy w ŚDS

IV Turniej Warcabowy w ŚDS

16 czerwca w Środowiskowym Domu Samopomocy odbył się IV turniej warcabowy. Udział brało w nim 12 zawodników. Turniej był podzielony na dwie fazy: grupową i pucharową. W fazie grupowej uczestnicy byli podzieleni na dwie 6 osobowe grupy i grali na zasadach każdy z każdym. Takim sposobem rozegrano 30 partii warcabów w obu grupach.

2015-06-15

Piknik Rodzinny

Piknik Rodzinny

W dniu 11.06. na terenach zielonych  PSOUU odbył się coroczny FESTYN RODZINNY.  Impreza została  zorganizowana dla  wszystkich  podopiecznych i uczestników placówek PSOUU a także ich rodzin. Tematem przewodnim było „Zdrowie i uroda”. W bogatym programie festynu przewidziano  wiele  atrakcji,  zarówno  dla dzieci  jak i dorosłych.  

2015-06-10

"Płonie ognisko ... "

Dnia 10 czerwca Zespół Terapeutyczny Środowiskowego Domu Samopomocy zorganizował swoim podopiecznym ognisko. Była piękna pogoda, która sprzyjała wcześniejszym zabawom ruchowym na świeżym powietrzu. Dużą radość sprawiła uczestnikom gra w piłkę nożną oraz gra w kosza. Rozpaliliśmy ognisko, a potem wiadomo – pieczenie kiełbasek i ziemniaków. 

2015-06-09

Konkurs „Sztuka osób niepełnosprawnych”

Konkurs „Sztuka osób niepełnosprawnych”

Jak co roku, uczestnicy naszego Domu biorą udział w konkursie plastycznym pod hasłem „Sztuka osób niepełnosprawnych”, organizowanym przez PFRON. Od kilku już lat w odpowiedzi na zaproszenie uczestnicy pod opieką swoich terapeutów wykonują prace plastyczne rozmaitymi technikami, ale w określonych kategoriach wyznaczonych przez organizatorów jak np. malarstwo i witraż, tkaniny i aplikacje, rzeźba kameralna i płaskorzeźba. 

2015-06-08

PRACE W OGRODZIE!

PRACE W OGRODZIE!

Uczestnicy wraz z pracownikami Środowiskowego Domu Samopomocy podjęli się przyjemnej pracy związanej z estetycznym zagospodarowaniem kwietników i ogrodu warzywnego przed ośrodkiem.  

2015-06-03

Wizyta w Parku Leśnym z uczestnikami ŚDS

Wizyta w Parku Leśnym z uczestnikami ŚDS

W dniu 02 maja uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy wybrali się wycieczką autobusem do Parku Leśnego „Góra Cyranowska” w Mielcu. Celem wyjazdu było obejrzenie już po remoncie parku i jego atrakcji. Park Leśny stał się nie tylko atrakcją miasta, ale także jego silnym i rozpoznawalnym elementem, który będzie oferować wypoczynek i rekreację mielczanom w każdym wieku. 

2015-05-18

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

Zarząd Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, Koło w Mielcu, już po raz drugi, 15 maja 2015 roku zorganizował obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością IntelektualnąGłównym celem obchodów była integracja społeczna osób z upośledzeniem umysłowym i ich rodzin. Równie ważne jest uwrażliwienie środowiska lokalnego na potrzeby osób z niepełnosprawnością intelektualną i łamanie istniejących stereotypów oraz promowanie ich pozytywnego wizerunku.

2015-04-08

Śniadanie wielkanocne w ŚDS

Śniadanie wielkanocne w ŚDS

Tradycja nakazuje spotkanie przy świątecznym wielkanocnym stole. Nie inaczej było również w tym roku. Uczestnicy zajęć, personel i zaproszeni goście spotkali się 02 kwietnia w sali gimnastycznej naszego ośrodka by wspólnym spotkaniem i biesiadowaniem celebrować nadchodzące Święta Wielkanocne.

2015-03-23

IV PODKARPACKI TURNIEJ BOWLINGOWY OLIMPIAD SPECJALNYCH

IV PODKARPACKI TURNIEJ BOWLINGOWY OLIMPIAD SPECJALNYCH

 

Dnia 19.03.2015r. uczestnicy ŚDS oraz wychowankowie OREW wzięli udział w IV Podkarpackim Turnieju Bowlingowym Olimpiad Specjalnych. Organizatorem imprezy była kręgielnia „ Planeta” w Dębicy. W zawodach brali udział reprezentanci z całego Podkarpacia- około 50 zawodników z 8 drużyn. 

2015-03-09

Dzień Kobiet i Mężczyzn

Dzień Kobiet i Mężczyzn

„Dzień Kobiet i Mężczyzn” – wydarzenie pod takim tytułem odbyło się w Środowiskowym Domu w dniu 5 marca. Podopieczni zostali podzieleni na dwa zespoły – zespół kobiet oraz zespół mężczyzn. Obie grupy konkurowały ze sobą w bardzo atrakcyjnych grach. Wszyscy uczestnicy wykazywali duże zaangażowanie. Świetnie się bawili podczas konkurencji np.: kalambur, balonowych twarzy, czy tworzeniu opisu idealnej kobiety i mężczyzny.

2015-03-05

TEATR "MASKA"

TEATR

W dniu 03 marca uczestnicy Środowiskowego Domu  Samopomocy  pojechali  do Rzeszowa.

Celem wyjazdu było obejrzenie spektaklu teatralnego pt. „Dzikie Łabędzie ” wystawianego w Teatrze Maska.

2015-02-27

Spotkanie z historią

Spotkanie z historią

27 lutego 2015r. odwiedził nas niespodziewanie gość w niecodziennym przebraniu- żołnierskim mundurze- Pan Jakub M. Wywołało  to wśród uczestników poruszenie i zainteresowanie

2015-02-19

Walentynki w ŚDS

Walentynki w ŚDS

Siedemnastego lutego br. w Środowiskowym Domu Samopomocy – w pracowni artystycznej – uczestnicy obchodzili WALENTYNKI. Zwyczajowo, jest to światowy dzień  okazywania miłości i sympatii, którzy są bliscy naszemu sercu.

2015-02-16

Tłusty czwartek w ŚDS

Tłusty czwartek w ŚDS

Historia tłustego czwartku sięga czasów starożytnych, kiedy to jak w Rzymie bawiono się hucznie, by pożegnać zimę i powitać nadchodzącą wiosnę.  Zajadano się wtedy tłustymi mięsami oraz pączkami, które były robione z ciasta chlebowego i nadziewane słoniną.

Tradycja jedzenia pączków na słodko pojawiła się w Polsce dopiero w XVI wieku.

2015-02-09

Niech żyje bal…

Niech żyje bal…

„Niech żyje bal, bo to życie to bal jest nad bale.” Tak brzmią słowa piosenki znanej artystki Maryli Rodowicz. Właśnie taki bal, odbył się 5 lutego b.r. w Środowiskowym Domu Samopomocy przy ul . Wojsławskiej. 

2014-12-23

Jasełka 2014

Jasełka 2014

22 grudnia 2014 roku mieliśmy okazję obejrzeć  niezwykłe przedstawienie jasełkowe, przygotowane przez dzieci  i pracowników OREW Filia w Woli Pławskiej.  Piękne przebrania i pomysł na montaż słowno – muzyczny zrobiły na naszych uczestnikach ogromne wrażenie. Wszyscy oglądali występ z zaciekawieniem i zainteresowaniem czym jeszcze zaskoczą aktorzy.

2014-12-12

Wystawa prac plastycznych Środowiskowego Domu Samopomocy przy ulicy Biernackiego

Wystawa prac plastycznych Środowiskowego Domu Samopomocy przy ulicy Biernackiego

Organizatorem wystawy prac plastycznych pod hasłem „Wspierajmy się”, w której mieliśmy okazję uczestniczyć  10 grudnia 2014 roku, byli nasi koledzy ze Środowiskowego Domu Samopomocy przy ul. Biernackiego w Mielcu. Wystawa przygotowana została w Centrum Wystawienniczym SCK w Mielcu. 

2014-12-09

Spotkanie z Mikołajem w ŚDS

Spotkanie z Mikołajem w ŚDS

Każdego roku, w grudniu,  w okresie przedświątecznym przychodzi do nas z wizytą św. Mikołaj. Tak też było 5 grudnia 2014 roku. Podczas zajęć, kiedy wszyscy realizowaliśmy nasze zadania na korytarzu rozległ się okrzyk kogoś nieznajomego. Wszyscy zaciekawieni wyglądali przez drzwi pracowni kto to taki. Okazało się, że to miły gość – św. Mikołaj w asyście swoich małych pomocników.

2014-12-07

MUZEUM DOBRANOCEK w Rzeszowie !

MUZEUM DOBRANOCEK w Rzeszowie !

Dnia 05.12.2014r. grupa uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy wybrała się do Muzeum Dobranocek w Rzeszowie wraz z kadrą terapeutyczną. 

1 2 3 4 5 6 7 8 9

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Mielcu
Ul. Wojsławska 278, 39-300 Mielec, tel/fax: 17 583 74 17; 17 586 35 22; 17 583 97 16
NIP: 817-18-84-895, Regon: 180694388, KRS: 0000232950
PKO BP SA Oddział w Mielcu 23 1020 4913 0000 9102 0052 9420